Hodnocení knih

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


kapr
kapr 02.04.2017 v 14:33

Já hodnotím takto:
5 Nejoblíbenější kniha oblíbeného autora, čili srdcovka 5 bodů - hvězdiček.
Jeho ostatním knihám dávám přinejlepším za 4, někdy se ale další 5 vyhnout nedokážu.
4 Nejlepší knihy, rád si přečtu opakovaně.
3 Jednoznačně doporučuji.
2 Dobrá čtivá kniha, někomu se může i moc líbit, pomůže zkrátit čekání u zubaře, i cestu vlakem, já ji ale tak úplně nemusím, zvláště ji nemusím mít ve vlastní knihovně, přesto jich tam celou řadu mám.
1 Vyjimečné knihy které mne něčím odpuzovaly, nebo zklamaly a to přesto, že jsem je opravdu poctivě dočetl až do poslední stránky.
0 odpad? nečtu, nedočítám, nehodnotím, snad žádná kniha, která není vysloveně manipulativní agitkou si takové hodnocení nezaslouží
Mezi 2 a 3 by se doopravdy hodilo stupnici trošku zjemnit.

kapr
kapr 11.04.2017 v 04:25

Ještě mi napadla šestá hvězdička. Hodnocení knihy jako takové by neovlivňovala, zůstávalo by stejné jako je dnes, v tomto případě na pěti hvězdičkách. Pouze by se změnila jejich barva u jeho hodnocení například na zlatou. Šestou hvězdičkou by si čtenář označil svoje tak zvané srdcovky. Současně by bylo možné si při vyhledávání vyjet pouze tyto srdcovky. Pravděpodobně by jich byl shora omezený počet zhruba deset.

R.E.M.
R.E.M. 11.04.2017 v 10:08

Muset vybrat z mých oblíbených knih jen deset pro seznam "srdcovek", hm, to by byla fuška. Nebo spíš by to bylo absolutně nemožné. I na ČSFD s tím mám problém.

eva-lupen
eva-lupen 11.04.2017 v 11:08

Já hodnotím takto: 5* - Zůstane mi v srdci, 4* - Nemohla jsem se od ní odtrhnout, 3* - Prostě průměr, 2* - Přečetla jsem, ale nic moc, 1* - Přelouskala jsem ji, ale jen ze setrvačnosti, 0* odpad - Nedočetla jsem.
Horší je, že knize, kterou bych jako teen třeba ani nedočetla, bych později klidně dala 5* (ještěže v té době ještě DK nebyla). Knihy, co jsem četla kdysi, jsem ohodnotila podle toho, jak mi utkvěly v hlavě.
Nějaké půlbody pro mne nejsou důležité.

sola_lupa
sola_lupa 10.01.2018 v 16:34

Nyní je hodnocení knihy formou pouze pěti hvězdiček, což je takový ten nešťastný styl csfd a osobně mi moc nevyhovuje. Nešlo by jej předělat na desetihvězdičkový? Vím, že když už je to zavedené, bude se to asi špatně předělávat, neboť je spousta titulů již ohodnocená. Jen se mi to za mě špatně hodnotí. Nevím co ostatní uživatelé, zda by byli za či proti návrhu. :)

dr.romca
dr.romca 10.01.2018 v 17:39

Ahoj. Pro mne je 5 hvězd dostačujících. Je to takové obrácené známkování jako ve škole.


intelektuálka
intelektuálka 10.01.2018 v 19:23

Myslím, že i mně stačí 5 hvězd. A případně dodat do komentáře, že bych dala i víc.

Naias
Naias 10.01.2018 v 19:30

Intelektuálka, viac ako 100 % sa dať nedá, či už je hviezd k dispozícii päť alebo desať. Predpokladám, že sola_lupa to myslí tak, že by chcela dávať hviezdy nielen po 20 %, teda 5 hviezd – 100 %, 4 – 80 %, atď, ale aby to šlo po desiatkach, teda 10 hviezd – 100 %, 9 – 90 %, 8 – 80 %...
Mimochodom, to už sa tu riešilo opakovane. Napríklad tu https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/sirsi-skala-pro-hodnoceni-knih-890/str-1 aj inde.

Eldar80
Eldar80 10.01.2018 v 21:12

Lidé, kteří hodně čtou by logicky uvítali jemnější hodnocení. Ani by nemuselo být víc hvězdiček, stačilo by přidat půlhvězdy. Předělat by to nebyl problém. Převést procenta na obrázky není problém. Také by šlo udělat, aby si každý mohl nastavit zobrazení individuální.
Řešilo se to zde už mockrát, ale Dan se do toho nikdy nezapojil. Myslím, že o této možnosti vůbec neuvažuje.
https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/hvezdicky-procenta-3335/str-1#new
https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/hodnoceni-knih-prilis-hrube-2718/str-3#new

eraserhead
eraserhead 10.01.2018 v 21:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

DádazPrahy
DádazPrahy 10.01.2018 v 23:51

Určitě stačí zavedené hodnocení 1-5 hvězdiček. Více hvězdiček je myslím zbytečné a nepřehledné, chcete-li se vyjádřit obšírněji, je samozřejmě možné podrobnější dojmy z knížky detailně popsat v komentáři.

Naias
Naias 11.01.2018 v 05:08

Na pitavale polhviezdičky majú a neprehľadné to nie je. A Dan sa zapojil.
4.7.2013 „Škála pro hodnocení se rozhodně měnit nebude.“
25.1.2014 „Měnit hvězdičky se rozhodně nebudou. Myslím, že 6 variant je bohatě dostačujících, případně lze zpřesnit komentářem.“

sola_lupa
sola_lupa 11.01.2018 v 10:59

Omlouvám se, netušila jsem, že se tu toto téma již probíralo. Ono to hvězdičkové hodnocení je spíše pro mne a občas si právě říkám, že to přeci nemohu hodit do jednoho pytle s jinou, když tam byl zásadní rozdíl, ale ne o dvacet procent... Proto jsem se ptala. Moc vám tu děkuji za odpovědi. :)

DK197
DK197 11.01.2018 v 22:44

Do diskuze jsem se ještě nezapojila, ale tady musím, abych si stála za svým. Nehledě na to, jak to vidí Dan, vyjadřuju se také, že často (i u ČSFD) by jemnější hodnotící škála byla ku prospěchu. Ten kdo by nechtěl mohl by stále klikat na 0, 20, 40, 60, 80, či 100%. Ti ostatní by využili půl hvězdy například. Takhle skutečně něco podhodnocuji, nadhodnocuji. Ano, mohu napsat komentář. Ale štve mě, když se hodnocení v komentáři liší od toho, které zobrazují hvězdy a tedy ovlivňuje barvu knihy. Třeba se někdy dočkáme...

niki-chan
niki-chan 13.01.2018 v 06:35

Půl hvězdy bych při hodnocení knih také ocenila, protože systém jen celých hvězd vede k výše zmíněnému, něco je pod a něco nadhodnoceno.

elfos
elfos 13.01.2018 v 09:06

Mně nynější šestistupňové hodnocení naprosto stačí a vyhovuje.

Alienor
Alienor 13.01.2018 v 11:20

Ja by som tiež mala rada polhviezdičky, terajšia stupnica mi príde príliš hrubá a rozčuľuje ma to. A vzhľadom k tomu, že nepoužívam v hodnotení odpad (to, že sa mi kniha nepáči, predsa nie je k tomu dôvod, na odpad by to musela byť skutočne hrôza a zbytočnosť), tak mám na výber len 5 možností.

Jacck
Jacck 13.01.2018 v 11:33

Alienor, kategorii odpad mám vyhrazenou pro propagandistickou literaturu. Např. jsem tam hodnotil Klausovu knihu "Modrá nikoliv zelená planeta" a ohodnotil bych tak všechny jeho knihy, a myslím že je to víc než zasloužené. Když někdo záměrně lže, šírí nepravdy, polopravdy, překroucení s cílem manipulovat veřejnost atd.

Alienor
Alienor 13.01.2018 v 11:41

Jacck - Rozumiem. To hodnotenie nechcem zrušiť, takto to môže byť viac - menej oprávnené. Ale ja také knihy nečítam, pokiaľ nemusím, zato som sa neraz stretla v komentároch s názorom: Nudil/a som sa, dávam odpad. To mi príde dosť na hlavu.

Text příspěvku byl upraven 13.01.18 v 13:38

Marika Vanova
Marika Vanova 13.01.2018 v 11:42

Také bych přivítala půlhvězdičky, bylo by to výstižnější.

siena
siena 13.01.2018 v 12:00

Myslím si, že by stačily dokonce i kategorie dvě: líbí/nelíbí. Jaké nadhodnocení/podhodnocení knih? Když si přečtete komentáře, a zdá se mi, že jich v poslední době spíše přibývá, v kterých uživatelé, a bohužel nejen ti mladí, kde by se to dalo i pochopit, vlastně říkají, že, ač přečetli, neví kde a kdy se děj odehrává, neví co čtou za žánr, diví se, že autor používá "divný" jazyk, ačkoliv je typický pro tu jakou dobu, na základě toho udělí nějaké hodnocení, tak vážně nevidím smysl v zavedení půl, čvrt, osminy-hvězdičky.

siena
siena 13.01.2018 v 13:04

tsal, myslíte stejně chladnými, jako vás? :)
No, možná budu nepřející a sobecká, zase na druhou stranu, kdo by na mé doporučení vlastně mohl dát, že, a myslet si, že nějaké setiny procent nehrají v hodnocení knihy žádnou roli, dokonce ani v mé pomoci vybavit si po létech nějakou knihu a eventuálně si ji přečíst znovu. Jestliže vy, a ostatní, napíšete, že hrají, nechte i ty druhé říct, že nehrají a proč? A jestli se někomu nelíbí, že komentuji komentáře u hodnocení knih, může buď na ně reagovat, nebo nadhodit ke zrušení diskuze ke knihám, nadhodit změnu ve vedení diskuzních vláken, že mohou diskutovat o problému jen ti, kteří mají souhlasný postoj k tématu...Proč je nakonec nazývat diskuzními?

Text příspěvku byl upraven 13.01.18 v 13:28

Naias
Naias 13.01.2018 v 13:09

Ja som taký medzityp, hodnotím ale viac pre seba, ako pre ostatných. A častokrát knihu ohodnotiť nedokážem, a nepomohlo by, ani keby som mala k dispozícii päťdesiat hviezd. Každopádne, či už ju ohodnotím, či nie, vždy si napíšem „zdôvodnenie“ do súkromnej poznámky. Niektoré knihy sa znovu čítať nechystám, aj keď som im dala päť hviezd, iné zas hej, či už sú hodnotené alebo nie. Keby Dan hodnotenie zrušil, viac menej by mi to bolo fuk, ale keby zrušil súkromné poznámky, asi by ma kleplo. So súkromnými poznámkami stoja a padajú všetky moje dékácke zoznamy.

siena
siena 13.01.2018 v 13:20

Naias, ano. Ostatně je to tak s posuzováním všeho. Já vlastně nereagovala na samotnou možnost rozšíření hodnocení, to by mne opravdu mohlo nechat, tsal, chladnou, ale na argument o podhodnocení a nadhodnocení knihy. Přijdou mi, výše zmíněné komentáře, více "ubližující" a ještě více zavádějící, pro ostatní čtenáře. A tu možnost "půlek" bych nechala do komentářů, nemusí být jen v soukromých poznámkách, naopak.

Alienor
Alienor 13.01.2018 v 13:21

Naias - No vidíš, a ja si súkromné poznámky síce občas robím, ale nehorázne ma to otravuje. Oveľa radšej sa pozerám na hviezdičkové hodnotenie, preto aj by mi vyhovovala jemnejšia škála.

Text příspěvku byl upraven 13.01.18 v 13:38



Vložit příspěvek