Hodnocení knih

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


woodward
woodward 12.03.2016 v 22:29

rozházení soudruzi? brrr! Takhle pozdě večer o takových věcech nemluv. Bude se mi o tom zdát!

woodward
woodward 12.03.2016 v 22:33

už je to dobrý.

woodward
woodward 12.03.2016 v 22:42

návštěvu, nebo kontrolu? přijela tchyně?

woodward
woodward 12.03.2016 v 22:45

nojo, tak ji pozdravuj a dobrou.

Alienor
Alienor 13.03.2016 v 08:36

Prihováram sa za polhviezdičky. Taký detailista, aby som šla po jednotlivých percentách zasa nie som, ale iba 5 stupňová škála mi je málo. Väčšina kníh, čo som hodnotila, by si zaslúžila pridať pol hviezdy. Zatiaľ podobné priania vyšumeli do stratena, ale nevzdávam sa, raz sa to dúfam podarí.

siena
siena 13.03.2016 v 08:44

Alienor, mohu se zeptat, co by ta půlhvězdička měla ve svém důsledku znamenat? Na co by měla mít vliv?


woodward
woodward 13.03.2016 v 08:49

Vzhledem k tomu, že každý systém konkrétních, přesně ohraničených bodů bude nutně nedokonalý (protože vždycky se najde někdo, kdo by přidal nebo ubral nějakou tu tisícínku), bych navrhoval zcela jiný způsob. Co třeba udělat přes celou šířku stránky dlouhou čáru v nějaké pěkné barvě, třeba modré, která by po celé délce té čáry plynule přecházela od nejsvětlejší bleděmodré až po nejtmavší navy blue a každej by si vybral, jaký odstín té které knize udělí. Kniha bez barevného označení by byla odpad.

Alienor
Alienor 13.03.2016 v 09:05

Netuším, čo by polhviezdy mali znamenať, ale sú o niečo (presne o to málo, čo mi chýba) presnejšie.

siena
siena 13.03.2016 v 09:10

Já se omlouvám, ale to je právě to, čemu moc nerozumím. Přiznávám, že mi k hodnocení knih, než jsem přišla na DK, stačilo líbí-nelíbí. A čím jsem starší, tak těm nelíbí se snažím ani nedostat...Nerozumím právě tomu přesnější. Máte pocit, že tím té knize "ubližujete"?!?

Alienor
Alienor 13.03.2016 v 09:13

V podstate áno. Mám knihy, ktoré som hodnotila 4 hviezdami. Páčili sa mi, ale boli lepšie ako čisto štvorhviezdičkové a k piatim im niečo málo chýbalo. Ako ich mám ohodnotiť, aby som toto vystihla?

woodward
woodward 13.03.2016 v 09:15

siena: vidím to podobně. koneckonců k podrobnějšímu zhodnocení můžou sloužit komentáře, a hlavně ta zdejší hodnocení mají doopravdy minimální výpovědní hodnotu, ať už je těch hvězdiček pět anebo padesát.

Text příspěvku byl upraven 13.03.16 v 09:15

siena
siena 13.03.2016 v 11:29

Alienor, díky. Jen si myslím, že si děláte zbytečné starosti...když si tak čtu v komentářích, co vede některé uživatele k hodnocení knihy, ta Vámi postrádaná půlka je nejmenším "zlem" pro ni. A myslím to bez ironie, jen takové povzdechnutí...

Text příspěvku byl upraven 13.03.16 v 11:31

Alienor
Alienor 13.03.2016 v 12:46

Tuším beriem to hodnotenie hviezdičkami priveľmi vážne... :)

gladya
gladya 13.03.2016 v 13:44

Jen málokdy bych opravdu potřebovala hodnocení "mezi". Pět hvězd většinou stačí, stejně zpravidla hodnotím 3 hvězdy a výš, protože jen výjimečně jsem ochotná ztrácet čas čtením něčeho, co se mi nelíbí. A co nečtu, nehodnotím.

Hodnocení je opravdu subjektivní, já třeba pět hvězdiček dávám knížkám, které se mi nejen líbí, ale mají něco navíc, nějak víc na mě zapůsobily. Hodnocení vztahuji k době, kdy jsem knížku četla, jak si ji pamatuji. A vysoké hodnocení klidně dám i braku, jednoduše stačí, že mě baví.

Text příspěvku byl upraven 13.03.16 v 13:59

reader.007
reader.007 14.03.2016 v 15:39

Podle mne je hvězdičkování v pořádku. Nevím jak u vás, já to mám vždycky buď "spíše líbilo" nebo "spíše nelíbilo".

McBerny
McBerny 17.03.2016 v 17:20

Netušil jsem, jako smršť vyvolám.Takže na vysvětlenou:
Možná jsem pedant, ale když už mám možnost hodnotit, tak mi pětistupňová škála přijde nedostatečná, protože jsem sám sebe přistihnul při tom, že se příliš často ocitám v situaci, kdy se mi tři hvězdy zdají málo a pět moc...a ano, převádím si to na procenta, jak jinak.Proto mi třeba vyhovuje hodnocení filmů na csfd.cz.
Další otázkou je, jaký je (nebo by měl být) vlastně důvod hodnocení.Já to vidím tak, že nikdo z nás nepřečte za svůj život všechny knížky, co by měl nebo chtěl, proto se třeba vybírat.Je v tom hodně subjektivity, ale to je naprosto v pořádku, každý z nás čteme něco jiného a máme na knihy jiný vkus a jiné poždavky. Taky ale máme na databázi "spřízněné duše", u kterých často zaznamenáme stejný názor na přečtenou knihu a podle toho se můžeme orientovat.
Takže, když bych chtěl problém převest na společného jmenovatele, postupoval bych následně (znovu upozorňuji na subjektivitu):
-odpad-kniha, kterou nejsem schopen dočíst, což se stává jen naprosto vyjímečně...
-jedna hvězda-knihu jsem se sebezapřením přečetl, ale nenalezl jsem v ní nic, co by mě jakkoliv obohatilo
-dvě hvězdy-knihu jsem přečetl, nenadchla mě, ale našel jsem v ní alespoň jednu informaci, kterou jsem dříve neznal
-tři hvězdy-dobrá kniha, stála za přečtení, jsem schopen ji doporučit jinému čtenáři
-čtyři hvězdy-kniha se mi velmi líbila, hodně mě obohatila, přečetl jsem ji rychle a zanechala ve mně silný dojem
-pět hvězd-naprosto vyjímečná kniha, kterých v životě člověk moc nemá (maximálně 15-20) a vím, že ji budu číst opakovaně nebo se tak již stalo, kniha, kterou si beru do ruky, když mi v životě není nejlépe...
Toť moje subjektivní hodnocení, podotýkám, že jsem čtenář náročný až závislý, první knihu jsem přečetl v pěti letech, teď je mi skoro padesát a nepamatuji se, že bych někdy v životě neměl nějakou knihu rozečtenu...přeji všem hezký den!

woodward
woodward 17.03.2016 v 17:25

je hezký, že máš systém, ale ten má asi každej a pochybuju, že někdo bude chtít ten svůj nějak měnit. Já sice hodnocení dávám, ale když jde o to se orientovat, co by stálo za přečtení, spokojím se s tím, že nakouknu do přečtených knih mých oblíbených uživatelů, a jestli dávají čtyři hvězdičky nebo pět, to už mi pak opravdu starost nedělá, protože pokud vím, že ten člověk tu knihu přečet a nezavrhnul ji, má smysl to s ní zkusit. a nějaký žebříčky oblíbenosti - to je na draka.

McBerny
McBerny 17.03.2016 v 17:58

pro woodward:
přesně o tom píšu, to jsou ty "spřízněné duše" podle kterých se orientuju a pro ně se zase snažím nějakou nápovědu vytvořit pomocí hodnocení, nemluvě o tom, že ho nikomu nevnucuji, jen jsem uváděl můj subjektivní příklad....

woodward
woodward 17.03.2016 v 18:02

tak jsem to nemyslel, chtěl jsem jenom říct že by se těžko dávalo dohromady nějaké sjednocování kritérií. ale tak nebo tak, hodnocení knih je stejně subjektivní záležitost jako hodnocení jídel, takže bych se tím na tvém místě tak nezabýval.

McBerny
McBerny 17.03.2016 v 18:07

neměj strach, mám dost důležitějších starostí než je hodnocení knih....a původním impulsem k mému příspěvku nebylo sjednocování kritérií, ale návrh na možnost hodnocení po 10%, nicméně je vůbec dobře, že ještě někdo čte, obávám se, že jako druh čtenáři pomalu vymírají..měj se fajn!

Richie1
Richie1 17.03.2016 v 21:40

McBerny (dnes v 17:20:10) - naprosto souhlasím.
Také používám procenta - obvykle v komentáři tím upřesním své hodnocení přečtené knihy, protože pěti hvězdičkové hodnocení (po 20 %) mi nestačí.
Pokud mám např. třemi hvězdičkami ohodnoceno cca 600 přečtených knih, nutně se mezi nimi najdou knihy, které se kvalitou blíží ke čtyřem hvězdičkám, nebo jiné naopak ke dvěma. Ty rozdíly subjektivně vnímám a mám potřebu takové knihy odlišit. Proto ta procenta.

Je to ale individuální záležitost. Někdo má povahu, kdy si potrpí na možná až přehnanou přesnost a preciznost (i v hodnocení knih), jinému zase stačí jen jednoduché "líbí - nelíbí". Ani jedno není špatně - záleží jen na úhlu pohledu.
V žebříčku hodnocených knih je ostatně používán Bayesův vzorec, kterým se hodnocení knih přepočítá na přesnější veličinu a tím se odliší jedna každá kniha od ostatních.
Nicméně také si myslím, že procentní vyjádření hodnocení, jako to je v čsfd, by mi bylo bližší.

Dell
Dell 18.03.2016 v 13:06

Zase moje oblíbené téma. :-)
Hlasuju pro jemnější hodnocení.
Nebudu to zeširoka hájit, schopnost najít říznější argument nevypovídá nic o skutečnosti objektivní ani subjektivní, ale (jen) o dobré řečnické schopnosti diskutujícího.
Jediný pádný argument pro mě je ten, že mi to takhle úplně nevyhovuje a často by mi "půlhvězda" nebo stupnice po 10% přišla vhod.
Samozřejmě - není nad komentář spřízněné duše. Ale jak bylo řečeno, možnost hodnotit tu už zkrátka je a spousta uživatelů jí využívá, i když si pak rádi pokecáme o tom, jak je to zbytečné a nicneříkající.

McBerny
McBerny 18.03.2016 v 18:10

pro Richie1 a Dell:
Díky na naprosto přesné a navzájem se doplňující komentáře, je jasné, že jste pochopili, oč mi kráčí.
Nejde o žádné hnidopišství, ale o pokus pomoci těm již několikrát zmiňovaným "spřízněným" duším vybrat si knihu. Přeji vám všem hezký víkend a mnoho skvělých čtenářských zážitků!
P.S. Právě jsem dočetl Jeruzalém-Dějiny svatého města od Sebag-Montefioreho, vřele doporučuji.

Eldar80
Eldar80 20.03.2016 v 23:24

Já osobně bych se přimluvil za půlhvězdičky. Podle mě by to příliš nenarušilo 5 hvězdičkovou škálu a bylo by to víc vypovídací. Pokaždé, když mám hodnotit knihu, která mi vychází na 70% mám z toho dva dny trauma. Já osobně si knihy zapisuji do excelovské tabulky a hodnotím knihy podle 5 různých hledisek v %. Výsledné hodnocení je průměr s přihlednutím k váze, podle toho do jakého patří kniha žánru. Já se snažím knihy hodnotit co nejvíc kvalitně a jsem tím trochu postižený, protože knihy jsou má závislost. Bohužel mám špatnou paměť a v rozmezí asi 9 - 11 let knihy zapomínám a tak je hodnotím hlavně pro sebe, abych se někdy nepouštěl do něčeho co nepovažuju za kvalitní. Některé knihy čtu víckrát a po hodnocení kontruluju předešlé hodnocení v excelu. O výsledném hodnocení přemýšlím několik dní a srovnávám podle jiných knih v excelovské tabulce.

Text příspěvku byl upraven 21.03.16 v 01:22

cenichajda
cenichajda 11.03.2017 v 18:32

Koukam, ze uz i par lidi prede mnou napadlo, ze by pulbody nebyli od veci. Jsem jednoznacne velkym zastancem pulbodu a budu tajne doufat, ze na ne casem treba dojde ;)



Vložit příspěvek