Oblíbené a neoblíbené žánry knih

DISKUZE » O knihách


Insignitka
Insignitka 19.09.2016 v 15:39

Me fascinuje, s jakou vervou jsou lide schopni resit takoveto hovadiny. :-)) Co je hodnodnejsi kultura a co neni...to ze je neco hodnotnejsi pro vas neznamena, ze je to hodnotnejsi i pro vsechny ostatni. To ze napriklad hraju pc hry preci jeste neznamena, ze jsem infantilni tvor :-))

Hun
Hun 19.09.2016 v 15:41

Hanko, souhlasím! Jen mám obavu, že většina těch zmíněných nerdů a jim podobných si tu vyspělou formu nevybírá... Ale já jim to neberu. :-)

Insignitka
Insignitka 19.09.2016 v 15:45

Ja par tech nerdu taky znam, a jsou vcelku sympaticti lide, kdyz je clovek lepe pozna. Ze nekdy pusobi trochu jako mimoni, to je pravda. A pak o nich vznikaji takoveto traktaty.. :-))

Paulett199
Paulett199 19.09.2016 v 15:53

Já zírám...nejsem tedy zrovna milovník komiksů,ale už zmiňovaná série Zámek a klíč je výtečná. Nikdy by mě nenapadlo považovat komiks za něco podřadného,vhodného jen pro děti atd. Moje knihovna má přes 3000 svazků a najde se v ní Dostojevský stejně jako Simpsonovi. Vše poctivě a s chutí přečteno. A říkám- NO A CO??? Ať každý čte,co mu vyhovuje a co se mu líbí. Podstatný je přece samotný fakt,že ČTE. Já třeba z duše nenávidím ženské romány, ale chápu,že někdo si u takové četby skvěle odpočine ( a nemusí být blbec) a nikoho bych za to neodsuzovala .Když už nic jiného,tříbí se čtením slovní zásoba a pravopis.

Hun
Hun 19.09.2016 v 15:57

Paulett199: Opět souhlas. Já taky ty lidi neodsuzuju. Jen říkám, že bych jim přál, aby objevili krásu něčeho vznešenějšího. A mrzí mě (jako Woodwarda), když tito lidé vznešenější kulturu shazují primitivními argumenty jako "proč to není napínavější a kratší a nemá to víc obrázků"?

Vše v dobrém! :-)

Insignitka
Insignitka 19.09.2016 v 16:00

A proc te to vubec tak zajima Hune?? Nebylo by lepsi se snazit uvazovat, jak muzes zlepsit svuj vlastni zivot? :-))


Paulett199
Paulett199 19.09.2016 v 16:01

Hun, já rozumím,co jste chtěl říct, ale někdo možná nachází krásu tam, kde ji jiný není schopen postřehnout,jestli mi rozumíte zase vy :-). Proto tyto debaty považuji za zbytečné.

Insignitka
Insignitka 19.09.2016 v 16:08

Ano, kvalitnim zpusobem. Ale to tady Hun bohuzel nepredvadi :-))

woodward
woodward 19.09.2016 v 16:09

chceš říct, že požadovat kožich před desátou nelze?

Hun
Hun 19.09.2016 v 16:10

Paulett199: Tak jistě. Vkus se liší a je to tak v pořádku.

Přesto nemám rád, když se všechno relativizuje. Přece jen i v umění existují určitá objektivní kritéria pro hodnocení kvality. V literatuře třeba pestrost slovní zásoby a jazykových prostředků (mimo jiné), v hudbě původnost vzorů a hloubka textů atd. Jsem bytostně přesvědčen, že tvrzení „Mozart obohatil hudbu více než Lady Gaga“ není jen můj osobní názor, ale objektivní fakt. Podobně třeba „Válka s mloky je jazykově vytříbenější než sága Stmívání“. To přece není věc názoru.

Zároveň nedosuzujme lidi, jimž se líbí Lady Gaga a Stmívání. Nebo třeba vše uvedené. :-)

Dalo by se s tímto souhlasit?

Paulett199
Paulett199 19.09.2016 v 16:12

Hun,s tím souhlasím na tisíc procent :-)

Insignitka
Insignitka 19.09.2016 v 16:13

A proto ma Lady Gaga sto milionu fanousku a Mozart kolik... par tisic? To preci dava smysl :-))

V umeni zadna konkretni meritka pro hodnoceni kvality neexistuji. Jsou tam urcite vzorce, pri kterych lze kalkulovat, ale ciste jako rovnici to spocitat nelze.

woodward
woodward 19.09.2016 v 16:14

Vzhledem k tomu, že je vám všem proti mysli tato diskuse, neuškodí si připomenout, proč vznikla.
Hun napsal: Komiksy nejsou problém, když je čtou ti, jimž byly původně určeny – děti. Dospělých nerdů, kteří „čtou“ obrázkové příběhy o létajících hrdinech ve spodkách, je mi prostě líto.

Nejhorší je, že titíž nerdi čtou třeba i Tolkiena. takže lidé ho pak házejí do stejného ranku s pitominami typu Star Trek a Marvel.

Tomu nelze nic vytknout - je to jeho názor. Ovšem veliká porce následujících příspěvků se nevěnuje názoru, ale tomu, že by ho tu prý neměl prezentovat, jelikož se tím údajně někoho mohl dotknout. Nejste trochu moc cimprlich?

Insignitka
Insignitka 19.09.2016 v 16:16

No jak jsme psala, ja par tehle nerdu znam, a myslim, ze by se tomuto nazoru docela vysmali :-))

Paulett199
Paulett199 19.09.2016 v 16:16

Hun-ale je mnoho lidí,kteří Mozarta nevstřebají. Stejnou duchovní potravu jim poskytuje např. Michal David. Ale proč je litovat? Zas umí na vyšší úrovni třeba vařit...nebo svařovat...
Souhlasíte?

woodward
woodward 19.09.2016 v 16:18

Insignitka: To, kolik má umělec nebo jeho dílo něco fanoušků, nevypovídá NIKDY o kvalitě.

Insignitka
Insignitka 19.09.2016 v 16:19

To je pravda. Ty nejpopularnejsi veci jsou malokdy nejlepsi. Respektive skoro nikdy.

Paulett199
Paulett199 19.09.2016 v 16:20

Myslím,že Mozarta budou lidé poslouchat i za sto let-je to nadčasová kvalita,ale po takové Lady Gaga už za pár let ani pes neštěkne. A může mít dnes fanoušků kolik chce.

Insignitka
Insignitka 19.09.2016 v 16:20

Pa, jdu se psem. Tak literature zdar a komixum zvlast :-))

woodward
woodward 19.09.2016 v 16:21

Paulett199: Je možné je litovat, i když umějí vařit nebo třeba tančit, případně štrikovat, protože prostě jim uniká krása Mozartových děl. Svět je pestrej a složitej a když se člověk zaměří jen na ty nejnápadnější a neřvavější tvary a barvy, spousta mu toho unikne. A to je rozhodně k politování.

Paulett199
Paulett199 19.09.2016 v 16:26

woodward-a napadlo vás,že oni třeba litují nás? Mám kolegyni,která se úplně zděsila,když mě viděla číst knihu o šesti stech stranách,ale to,co ona ví o přírodě-a já ani netuším-to zase děsí mně. Svět je barevný a každého naplňuje a zajímá něco jiného.

woodward
woodward 19.09.2016 v 16:34

Možná nás litují a já jim to VŮBEC NEZAZLÍVÁM. O tom je celá tahle diskuse od samýho začátku! Že se tady furt všichni pohoršujou a urážej, protože si o nich někdo něco myslí nebo o nich dokonce něco řek. Tak ať, proč bych si s tím dělal hlavu?

Paulett199
Paulett199 19.09.2016 v 16:39

Přesně tak, s tím nelze než souhlasit.

Hun
Hun 19.09.2016 v 16:46

No tak jsme nakonec zdá se dospěli ke všeobecné shodě. Je vidět, že nejsme na Novinkách. :-)

Jo a Paulett199: Ta poznámka o nadčasové kvalitě je přesná. Už hodněkrát jsem o tom přemýšlel. Nekvalitní „trendy“ záležitosti se poznají dle toho, že po dvaceti třiceti (stu) letech už po nich ani pes neštěkne.

woodward
woodward 19.09.2016 v 17:01

Hun: Jo, tak to je. Tedy mělo by to tak nějak být. Ovšem DK je místem netušených možností. Tady jsem se jednou dočetl i to, že Pán prstenů je jenom taková módní záležitost...

Asi teda bude třeba počkat až uplyne těch sto let, aby se to rozhodlo. :)

Text příspěvku byl upraven 19.09.16 v 17:02



Vložit příspěvek