Oblíbené a neoblíbené žánry knih

DISKUZE » O knihách


Hun
Hun 19.09.2016 v 11:13

Hanka_Bohmova: Díky!
LadyWalsh: Nemyslel jsem svůj příspěvek zle, proto jsem tam dal i ten smajlík. Otázka zněla, které žánry nemáme rádi, tak jsem napsal svůj názor. Prostě myslím, že obrázkové příběhy jsou pro děti, a všem dospělým bych přál, aby si naplno vychutnávali psanou literaturu. Toť vše.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 19.09.2016 v 11:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

gladya
gladya 19.09.2016 v 11:20

Ještě ke komixům. Mě by nejspíš vůbec nenapadlo brát je jako žánr knih, kdyby je nezmínil někdo přede mnou. A i když jsem je uvedla mezi neoblíbenými, nemyslím, že jsou nutně infantilní. Komix přece není jen ČTYŘLÍSTEK nebo MARVEL. Já se přiznám, že klidně přelousknu knížku na podobné "intelektuální úrovni" jako infantilní komix.

Ještě jedna věc, třeba komix MAUS podle mě není infantilní. I když mě napadlo, že by to přece bylo dobré jako "normální" knížka bez obrázků.

A není nakonec lepší brát komix jako svébytné umění než jako "pouhý" žánr? A když jsou čtenáři, kteří střídají brak s tím, co se dá nazvat literaturou, proč by někdo nemohl číst kvalitní literaturu i komixy?

Text příspěvku byl upraven 30.08.23 v 15:15

pobijecmuch
pobijecmuch 19.09.2016 v 11:21

No vidíte a komiksy prý s oblibou četl i Donald Trump. A teď bude možná nejmocnější člověk na světě. :-)

LadyWalsh
LadyWalsh 19.09.2016 v 11:21

Hun - dobře, to už je zformulováno lépe :) Já neměla problém ani tak s obsahem, ale s formou podání

woodward - každá civilizace zahyne, je to pouze otázka času. Pokud si myslíš, že takový bezvýznamný a nicotný človíček, jak jsi ty, na tom cokoli změní, tak jsi ještě naivnější, než ony děti, které rády čtou všechny ty podřadné komixy.

bamba
bamba 19.09.2016 v 11:22

Tak ja to svoje ešte trochu rozšírim - vyhýbam sa severským krvákom, scifi a detektívky iba vo výnimočných prípadoch - myslím, že som kvótu pre toto storočie už statočne naplnila. Mimochodom, to že niečo nemusím čítať, ešte neznamená, že to občas človek nenapíše. Potreba čítania a potreba písania asi v mozgu nie sú nejako extra prepojené.


bamba
bamba 19.09.2016 v 11:31

k pobijecmuch a merický prezident - pri jeho voľbe je najdôležitejšie, aby sa čo najviac podobal na Kennedyho. /Kischon/. Ovšem oceňujem, že vie čítať.

Hun
Hun 19.09.2016 v 12:35

Ale no tak, no tak. Proč ten konfrontační tón? Tohle už máme v tomto vlákně za sebou, nevšiml sis? :-)

To už jsme s tou absolutní tolerancí tak daleko, že se nesmí napsat, že číst např. Balzaca nebo Čapka znamená vyšší kulturní úroveň než číst blboviny od Marvela? Panebože – oni vezmou postavu ze severské mytologie, prsknou ji mezi jakési Avengers a smíchají sci-fi s mytologií do pitomé směsky. Jestli si tohle někdo prohlíží (ne čte, ale prohlíží), je mi ho prostě líto. Neznamená to, že mám nízké sebevědomí.

Opravdu se ale nechci nikoho dotknout...

woodward
woodward 19.09.2016 v 12:41

Hun: kdepak, říct o blbovinách, že to jsou blboviny, to je na této naší drbárně zapovězeno. Nevím kdo a proč to zapověděl, ale každej, kdo se tomu diví, je netolerantní elitář. ;-p

gladya
gladya 19.09.2016 v 13:19

woodward : Mám návrh. Blboviny se smějí nazývat blbovinami, ale jejich čtenáři se nemusejí hned nazývat blbci. Netvrdím, že to děláte zrovna vy., ale některé příspěvky tak vyznívají

A za nás, občasné čtenáře blbovin: "Kdos nikdy s chutí nepřečetl nějakou blbovinu, hoď pořádnou bichlí.: :-)

LadyWalsh
LadyWalsh 19.09.2016 v 13:27

Kdo je tou Všemohoucí autoritou, která rozhoduje o tom, co je blbina, a co není? :) Na umění je hezké právě to, že si tam každý může nalézt to, co ho zajímá a baví. Já komixy nečtu, nebavilo mě to už jako malou, ale proč bych měla napadat někoho, kdo to má rád, že čte blbiny? Není k tomu žádný důvod.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 19.09.2016 v 13:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hun
Hun 19.09.2016 v 13:34

tsal: Nemyslím to urážlivě. Účel komiksů spatřuji v tom, že představují svět literatury dětem, protože ty ještě nejsou vzhledem k věku připraveny číst haldy souvislého textu. Proto pro ně vznikly obrázkové příběhy s menším množstvím textu. Je to skvělé – já vyrostl na Čtyřlístku. Nicméně jako člověk stárne, obrací se přirozeně k literatuře pro dospělé. Takže pokud někdo i v dospělosti čte komiksy, opravdu kulturně zastydl v dětském věku. Na tom trvám. Ale není to urážka.

Jako když někdo v dospělosti nadšeně sleduje pořady s Dádou Patrasovou...

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 19.09.2016 v 13:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 19.09.2016 v 13:40

Ona Dáda kdysi lákala k obrazovce velmi dospělé publikum...

woodward
woodward 19.09.2016 v 13:43

Hanko, nezlob. Rozhlídni se po komiksových fandech na DK a zkus odhadnout promile případů, kdy jde o milovníky výtvarného nebo jakéhokoliv jiného umění.

Už zase zobecňuješ... ;)

Text příspěvku byl upraven 19.09.16 v 13:44

woodward
woodward 19.09.2016 v 13:50

Hanka: Ahá, budeme tedy čistě akademicky teoretizovat; nojo, ale v tom případě se nikdo nesmí urážet pro nějaký to slovíčko, protože v akademické diskusi se pro slovíčka nejde daleko! ;-p

Text příspěvku byl upraven 19.09.16 v 13:54

Hun
Hun 19.09.2016 v 13:59

Inu dobrá, tak abychom se už nehádali: Jistě lze vytvořit i komiks s hlubokou myšlenkou, jehož prohlédnutí vás vnitřně obohatí. Uznávám. Přesto se už z principu nebude nikdy rovnat skutečné literatuře, už proto, že na malém textovém prostoru prostě nedáte jazyku zaznít tak jako v knize, a myšlenek nevložíte do komiksu mnoho.

Ale jak napsal Woodward: Kolik promile fanoušků komiksů čte výhradně ty vaše Zámky a klíče a vyhledává komiksy pro svůj zájem o výtvarné umění? Na rovinu – je jasné, že drtivá většina jsou prostě lidé, kterým se na komiksech líbí to, že nemusí číst tolik textu a příběh je primitivní. Jako to mají děti. A o tom mluvím. Ve svém původním příspěvku jsem jasně napsal, že mluvím o nerdech, což jsou ti nešťastníci, co hltají Marvela.

woodward
woodward 19.09.2016 v 14:01

tsal: hm, kniha může nebo nemusí být uměním - o to tady jde zejména, koneckonců je to knižní databáze. Přečetl jsem na DK mraky komentářů ke spoustě knih, a milovníků umění je mezi jejich autory jako šafránu. Odmítám se podřizovat pravidlu, že blbci mají právo, aby jejich blbost byla tolerována.

Text příspěvku byl upraven 19.09.16 v 14:02

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 19.09.2016 v 14:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 19.09.2016 v 14:05

herdekfilek, jakou vizuální stránku věci? tohle je databáze knih! možná jsem nepolepšitelnej staromilec, ale knihy jsou o čtení! ne o přiblblejch obrázkách s bublinama plnýma vykřičníků a otazníků!

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 19.09.2016 v 14:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 19.09.2016 v 14:12

kuchařky jsou užitečný, každej den se můžou hodit každýmu, kdo umí číst a neumí vařit. zrovna tak bych mohl tvrdit, že sem nepatří takovýhle hrůzy: http://www.databazeknih.cz/knihy/matematicke-vzorce-41064
ALE NEŘEKNU TO :D

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 19.09.2016 v 14:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 19.09.2016 v 14:15

Neřeknu! Ani u takovýhle příšery to neřeknu: http://www.databazeknih.cz/knihy/chemie-i-v-kostce-46266



Vložit příspěvek