Stejně úžasná stránka, jako databáze knih?(english)

DISKUZE » Volná diskuze


A_NUT
A_NUT 14.11.2020 v 11:53

Máte tip na webovou stránku podobnou Databázi knih? Ale s knihami v angličtině? Vím, že nebude tak úžasná jako tato! Ale s tím, se prostě musím už smířit:D,. Díky moc. Přeji hezký den:).

slunecnice45
slunecnice45 14.11.2020 v 12:28

Také bych uvítala tip na anglickou stránku!

alexLytton
alexLytton 14.11.2020 v 13:05

Goodreads je nejznámější anglická stránka, ovšem jestli je i nejlepší nebo tak dobrá jako DK, to nevím a osobně bych to asi netvrdil... Stačilo mi zkouknout seznam nejlepších knih za minulý rok na Goodreads, a panenky se mi otáčely v sloup - tvrdá komerce.

jana14
jana14 14.11.2020 v 18:46

Goodreads někdy také používám, má obrovskou členskou základnu. Je pravda, že je spíš komerční, ale najdete tam toho hodně. Pokud jde o hodnocení a komentáře ke knihám, mohou se od našich poněkud lišit. Je tam např. cítit "politická korektnost". Třeba u nás velmi milovaná Betty McDonald je mnohými tamějšími čtenáři odsuzována, zejména za své humoristické dílo "Vejce a já", pro rasizmus. V knize inspirované vlastními zážitky z života na farmě totiž vtipně popisuje dělníky - americké domorodce (dříve Indiáni), jako líné, špinavé a věčně opilé....A to se dnes nedělá. Na další klasická díla jsem se raději ani nedívala.
Ale to Vás nemusí vylekat. Pokud jde o současnou literaturu v angličtině, na jejíž překlady tady dlouho čekáme, budete mít ty nejnovější informace.
Někdo tam také vkládá naši literaturu. U klasiky je to slabší, ale jsou tam komentáře a hodnocení i k našim současným autorům.
Pro mne je databáze knih jednička, ale pokud chcete číst knihy v angličtině nebo si dohledat např. další díly různých sérií, Goodreads může být užitečná. Proč nevyužívat více zdrojů.

alexLytton
alexLytton 14.11.2020 v 19:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.11.2020 v 21:28

Nejsem si jistá, zda bych jako Čech měla touhu psát na zahraniční databázi svoje názory, už jenom kvůli kulturním rozdílům. Podle mě je goodreads v našich končinách oblíbený hlavně proto, že tam čtenáři mohou psát o knihách, které tady nevyšly, ale to je většinou stejně v žánru, kde "nejde co zkazit". (Takhle to na mě působí během čtení komentářů uživatelů, kteří nejdřív píšou tam a potom slavnostně odkazují na svůj druhý účet.) Chápu, že jsou knihy, které u nás ještě nevyšly a je s nimi problém, ale to je jiná situace, než když "někdo chce ten další díl hned!".
Jana14 to napsala dobře. Užijme si to, dokud můžeme psát svoje názory na autory, kteří jsou u nás "zatím v pohodě", zatímco ve světě už lidem hráblo :(


jaskr
jaskr 15.11.2020 v 11:30

K politicke korektnosti. Taky mam pocit, ze se to prehani, na druhou stranu je potreba si priznat, ze nektere starsi knihy rasisticke z dnesniho pohledu proste jsou. A asi jsou spravne oba pristupy k dilu. Posuzovani z tehdejsiho hledikska a isoucasneho pohledu. Dulezite je, aby se takove knihy nezakazovaly. Alwe klidne at je u nich nejaky doslov, ktery by daval veci vic do kontextu. Ke knize "Vejce a ja". Autorka popisuje sve zazitky a sve videni sveta. Ale to je dano dobou, ve ktere zila. V dobe, kdy byl rasizmus neco naprosto bezneho. A tim je ovlivneho i jeji nazirani na cernochy, indiany... Je to pohled belocha. Pokud by stejnou situaci v te dobe popisoval cernoch, tak by to klidne mohlo byt socialne kriticke dilo o utlacovani, vykoristovani, minimalnich platech, segregaci... Tim chci jen rict, ze to co jako stredoevropani povazujeme za politickou korektnost, kterou casto uplne nechapeme, protoze nema tu historickou zkusenost nebo znalosti, je jen nas naivni pohled na vec. A ze misto jednoducheho odsouzeni nazoru jako politicky korektniho, je potreba o vecech premyslet v sirscih souvislostech.

Naias
Naias 15.11.2020 v 11:33

K Bettynmu rasizmu zopakujem, čo som už písala k diskusii pri knihe: V sanatóriu, kde sa liečila, sa spriatelila s Japonkou Kimi. Citujem: „A já jsem si toho večera a ještě mnohokrát a mnohokrát v týdnech, jež následovaly, uvědomila, jak jsem šťastná, že mou spolubydlící je nežná, jemná, inteligentní, taktní, vtipná a krásná Kimi.“
„Vždycky se koupaly současně dvě a dvě pacientky, a proto bylo pro příjemnost či nepříjemnost koupele důležité, koho máte za partnera. Já jsem měla velké štěstí, na mne jako první koupací partnerka připadla roztomilá barevná dívka Evalee Morrisová.“
Rasistka par excellence. Dôvod, prečo v knihe Vajce a ja môže pôsobiť dojmom rasistky, je to, že sa stretla s Indiánmi, ktorí boli nekultivovaní, zaostalí, žijúci v špine, závislí na alkohole, degenerovaní. Takí na nikoho dojem neurobia. Problém je v tom, že keď Betty poznamenala, že bol dobrý nápad im tú zem vziať, generalizovala a neuvedomila si, že ten úpadok spôsobili bieli dobyvatelia. Každopádne jej odpor vyvolal ich spôsob života, nie ich rasa.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.11.2020 v 11:34

Tak bacha na to, až za tisíc let, až nám budou vládnout roboti rasisti (všech lidí), aby menšině nepálili knihy, kde jsou lidé :D

jana14
jana14 15.11.2020 v 12:51

jaskr: Je to složitá otázka, ale dílo se musí brát v kontextu doby. Ty doslovy třeba u humoristických nebo romantických knížek (Jih proti Severu) knížek by mi připomínaly náš "totáč". Když už vyšla nějaká dobrá kniha ze západu, musel nám v doslovu někdo vysvětlit, jak ta kniha ukazuje ty špatné stránky kapitalistického světa, jeho zvrhlost, chamtivost, špatné mezilidské a rodinné vztahy. A to třeba i u detektivky nebo společenského románu. Podobně to činili hlasatelé v TV.
Mimochodem, v USA už jdou tak daleko, že kritizují i celkem korektní díla, které napsal bílý autor/ka o životě lidí jiných ras. Prý nemá tu historickou zkušenost, nemá právo mluvit jejich ústy a pod. Petra Hůlová to schytala od amerických studentek za Pamět mojí babičce, ač v Mongolsku žila, studovala a psala s velkým citem o smutných osudech mong. žen z jedné rodiny.
https://www.databazeknih.cz/knihy/pamet-moji-babicce-5451
Kam to směřujeme? Tedy zatím oni.......

jaskr
jaskr 17.11.2020 v 13:16

jana14: ja mam ty doslovy z knih, ktere vysly za totace, hodne rad. Casto me bavily mnohem vic nez samotna kniha. Ta uzasna vynalezavost, jak v knize najit neco proti rezimu a jak to uvest na spravnou miru. A porad si myslim, ze je lepsi doslov, nez kmihu zakazat nebo ji orezat tak, aby tam nebyly zadne nevhodne pasaze(napr. Honzikova cesta).
K Betty resp. rasismu obecne: to uz nebudu pitvat, je to strasne slozite tema a klidne by vydalo na nekolikaset strankouvou knihu.
Pri posledni kauze "zakazu" Severu proti jihu jsem o tom dost precetl, dal si diky tomu spoustu veci do souvislosti a zacal jsem lepe chapat, proc jsou nektere veci povazovany za rasisticke. I kdyz mi to posuzovani obcas z pohledu stredoevropana prijde prehnane a moc vztahovacne. Ale prestal jsem tak snadno neco odsuzovat jako "politicky korektni nazor".
K tomu kam smerujeme: ja to vidim optomisticky a doufam, ze smerujeme k rovnosti bez ohledu na rasu, pohlavi, vek... I kdyz o muze byt tezky a misty neprijemny postup.

jaskr
jaskr 17.11.2020 v 13:38

Ale k tematu. Zalezi co presne od takove stranky ocekavate (pro me je Databaze knih hodne prumerna, ale splnuje minimum, co do takove stranky ocekavam. S tim, ze mi tu spousta veci chybi a spousta je pro me zbytecna). Jak uz bylo napsano, Goodreads je nejznamejsi, Readgeek slouzi spis pro doporucovani knih k precteni, LibraryThing, je spis katalog. Anobii je relativne podobna sluzba jako DK/goodreads. Obecne nejde nic doporucit, servery se casto lisi v drobnostech, ale ty jsou pro ruzne uzivatele ruzne dulezite

A_NUT
A_NUT 19.11.2020 v 20:29

Moc děkuji všem za tipy a zajímavou diskuzi, která je v nich vpletena:)),



Vložit příspěvek