Pomůžete mi najít knihu o mojí babičce?

DISKUZE » Volná diskuze


veronika4217
veronika4217 30.08.2020 v 11:28

Zdravím všechny vášnivé i příležitostné čtenáře. Mám na Vás prosbu. Hledám knihu, ale neznám autorku ani jméno knihy. Znám jen příběh. Je to příběh o mojí babičce, která ve 13 letech uprchla s jednou nebo dvěma kamarádkami z trpkých poměrů v maďarsku. Měla hodně sourozenců, maminka jim brzy zemřela, otec alkoholik, který je mlátil. Místo do školy ji posílal na pole kopat brambory, na podzim, bez bot - na ty neměly peníze. Když už byla babi starší, chodila sloužit do bohaté rodiny, kde se k ní chovali jako k otroku...takže se rozhodla že uteče, tuším že mi vyprávěla, že jely hodiny zavřené v dodávce v nejake almaře a chtěly se dostat do Československa, protože tu měly nějaké příbuzné, ale místo toho je vyhodily ve Vídni, kde to neznaly, nikoho neměly, takže se potulovaly po ulicích a kradly jídlo na tržišti,aby nezemřely hlady. Jednou je u toho přistihla nějaká pani a zeptala se jich proč kradou, tak ji vše vyprávěly a ona jim dala práci. Uklizely v nějakých velkých lázních. Nakonec se přes různé útrapy dostaly díky červenému kříži do Československa a vše dobře dopadlo. Tuším že na Slovensku, potkali spisovatelku, které převyprávely svůj příběh a ona o nich napsala knihu. Měla by to být tedy pravděpodobně slovenská spisovatelka. Pokud si dobře pamatuji z babiččina vyprávění, mělo by se to odehrávat mezi lety 1944-1948 . Není mezi Vámi náhodou někdo, komu je příběh povědomí? Mnohokrát děkuji, babička již nežije, takže už mi vyprávět nebude. Proto bych byla moc ráda, kdybych její příběh mohla alespoň číst.

jana14
jana14 30.08.2020 v 14:27

Přeji Vám, aby jste knížku našla. Já bohužel nepomůžu, ale samotnou by mě to zajímalo. Snad někdo ze Slovenska....

newtory
newtory 30.08.2020 v 15:04

A neviete aspoň rok, kedy tá kniha vyšla ?

vranka
vranka 30.08.2020 v 17:51

Skúste sa obrátiť na Slovenskú národnú knižnicu alebo rovno skúsiť online katalóg.
www.snk.sk

Dada077
Dada077 07.09.2020 v 14:05

Tuším, že potkali spisovatelku - indícia vzišla od koho? nevie nejaké podrobnosti?
Napísať knihu ešte neznamená aj ju vydať.
Možno by pomohlo mesto, kde sa babička a spisovateľka pohybovali , naznačilo by to prípadné vydavateľstvo. Čo ak nevyšla kniha ale iba kapitoly v niektorom časopise?

ela1972
ela1972 24.09.2020 v 12:49

Až zjistíte, co je to za knihu, podělte se s námi o název, ať si ji taky můžeme přečíst. Bude asi zajímavá. A přeji hodně štěstí.


veronika4217
veronika4217 26.09.2020 v 22:35

Dekuji vsem za reakce. Vsechny indicie, ktere jsem zminila, si pamatuji z vypraveni primo od babicky. "Tusim" patrilo k tomu slovensku. Spisovatelku potkaly urcite...jen je tedy pravda, ze napsat knihu neznamena ji take vydat. Jeste jednou dekuji, budu rada za pripadne dalsi reakce a pripominky. V.



Vložit příspěvek