Vložení knihy, která teprve má být vydána

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


pobijecmuch
pobijecmuch 11.09.2015 v 11:55

Dovolil jsem si založit nové téma, protože název považuji poslední dobou za velmi aktuální.
Chtěl bych se zeptat uživatelů na názor vkládání knih, které jsou sice v plánu nějakého vydavatele, ale jinak o nich nevíme nic. Tedy, neznáme český překlad názvu knihy, přesnější datum vydání, obálka, už vůbec česká obálka nebo ISBN.
Příklad - včera sem někdo přidal titul Unwind
http://www.databazeknih.cz/knihy/unwind-263349
Mně osobně vložené informace o knize nic neřeknou. Určitě bude český název, chybí mi základní věc jako anotace a aspoň přesnější datum vydaní. O české obálce, ISBN už nemluvím.
Má to cenu, takové titul sem vkládat? Není lepší pár měsíců počkat a potom sem vložit více informací?
Druhý příklad - před časem zde byl vložen titul od Romana Cílka - Běda tomu, kdo vyčnívá z řady
http://www.databazeknih.cz/knihy/beda-tomu-kdo-vycniva-z-rady-aneb-1948-1953-258154
Kniha měla vyjít podle vkladatele 4.10.2015. A já se dnes podívám a kniha byla už vydána.
Má trochu jiný název, jinou obálku a v autorech už není uvedena Miroslava Kubišová.
http://www.kosmas.cz/knihy/208451/beda-tomu-kdo-vycniva-z-rady/
Navrhuji zkrátit dobu vkládání knih, které mají teprve vyjít, nebo jinak ošetřit vkládané knihy.

Pokud nikdo o mém tématu nebude diskutovat, navrhuji příspěvek přesunout do Pár nápadů na vylepšení webu a toto téma smazat.

Text příspěvku byl upraven 11.09.15 v 11:59

Lector
Lector 11.09.2015 v 13:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 11.09.2015 v 14:50

Nechtěla jsem reagovat jako první, ale díky Lectorovu příspěvku jsem už vstoupím. Pobijecmuch i jiní uživatelé jistě znají můj názor na přítomnost ještě nevydaných knih v DK - totálně jí odmítám, a to bez ohledu na to, zda-li má kniha (snad) vyjít za rok nebo už "vyšla", ale vyskladněna (a tedy přístupná běžným čtenářům) bude až příští knižní čtvrtek. A žádné exempláře v rukou redaktorů, překladatelů a tiskařů či anglicky čtoucích uživatelů mě nezajímají.
Proto bych s prvním zdejším příspěvkem měla bez výhrad souhlasit. Jenomže já jej zpochybňuji! Ne proto, že bych odmítala obsah, ale přijde mi to marné z hlediska toho, od koho návrh přichází. Pobijecmuch, snad to pochopíš správně: nemám nic proti tobě, ale význam by ta slova měla, jedině v případě, kdyby tu diskusi otevíral Danielson. Od kohokoliv jiného je to marnost nad marnost. I kdyby zakladatel tohoto vlákna nakrásně zjistil, že naprostá většina uživatelů s ním nadšeně souhlasí (jakože ne, protože naprosté většině uživatelů jsou tyto záležitosti ukradeny!), tak stejně nic nezmůže. Tedy zjednodušeně řečeno: až majitel DK nastolí otázku zda a v jakém předstihu sem vkládat ještě nevydané knihy, tak na ní odpovím. Ad kohokoliv jiného, kdo nemá možnost výsledky ankety promítnout do podoby DK, to považuji za donkichotství. Sympatické, ale zbytečné.

tenax
tenax 11.09.2015 v 15:51

Také se připojuji (bohužel k menšině) těch, kterým se nelíbí vkládání knih, které ještě nevyšly. Už se to tady v různých vláknech diskutovalo mnohokrát a vždycky to vyšumělo do ztracena. A tak se dál vkládají toužebná přání a diskutuje se o něčem, co někdo četl v angličtině, přestože jsme česko/slovenská databáze. A tak se z databáze stává seznam podobný tomu, co jsme jako děti psali Ježíškovi (Jéžíšku, já bysem si přál…).

Uživatelé se v této otázce podle přístupu dělí na tři druhy:
1. Mlčící většina – buď je jim to fuk, nebo používají databázi pouze jako bazar.
2. Zastánci vkládání ještě nevydaných knih (nadržené fanynky, honiči bodů v soutěžích).
3. Odpůrci vkládání nevydaných knih – těch je nás asi příliš málo :-(. Sám se držím zásady, že dokud knihu nemůžu vzít do ruky, tak neexistuje. A tento fakt nevyváží žádná možnost o nevydané knize diskutovat nebo se na ni těšit a o to těšení se dělit s podobně „postiženými“. Nemluvě o nutnosti zpětných oprav a úprav, které musí moderátory dost zatěžovat, jako kdyby neměli dost práce s kontrolou toho, co vložíme u skutečně existujících knih.

Nicméně nesdílím skepsi Koka, že je třeba, aby téma nastolil Danielson. Za ty asi dva roky, co jsem na DK, jsem zaznamenal už několik případů, kdy byly návrhy a podněty uživatelů akceptovány. Ne náhodou jsou tady možnosti dávat návrhy na vylepšení. Samozřejmě není každý – i třeba dobrý – návrh realizován, rozhodně ne hned, mnohdy je to také otázka technických a časových možností provozovatele.

Marthas
Marthas 11.09.2015 v 16:37

Jak už jsem říkala, jsem spíš příznivkyní možnosti vkládání, ještě nevyšlých knih, ale vždy čekám alespoň na nějaké info, kdybych nečekala, už bych sem musela hned vložit to třetí pokračování Abandonu, které má vyjít v květnu 2016 pod názvem Láska v náručí smrti ale jelikož není ani anotace ani oficiální obálka, natož tak brzy ISBN, tak stále čekám a nemohu říct, že by mi body za vložení na mém "chabém bodovém kontě" chyběly...
I u Ann Granger a jejích Stínů vraždy, jsem čekala nejméně půl roku na to až bude více info a ne pouze název, i když i mě se někdy stane, že se neudržím, například u Vraždy v Greenwich Village...
Ale zatím se mi nikdy nestalo, že by to co jsem vložila nakonec nevyšlo...

Text příspěvku byl upraven 11.09.15 v 16:38

siena
siena 11.09.2015 v 16:54

Připojuji se k menšině...Pobíječimuch, Lectore, Koka a Tenaxi souhlasím s Vámi...


tenax
tenax 11.09.2015 v 17:26

Teď jsem si našel Danielsonovu reakci na tuto problematiku v jiném vlákně. Píše tam:
"Přijde mi logické, dozvědět se informace o knize, která má brzy vyjít - právě zde, na nejnavštěvovanějším knižním webu v ČR a SR. "
Kdyby to bylo tak, musela by být nějaká záruka, že kniha skutečně vyjde. To, že je v nějakém edičním plánu, ještě neznamená, že to tak bude. A to nemluvím o možnosti změnit název, termín vydání, obálku a podobně.
Jsem rád, že jsem na nejnavštěvovanějším knižním webu v ČR a SR, hrozně mu fandím a snažím se podle svých možností přispět k jeho kvalitě. Ale obávám se, že s výše citovaným přístupem se DK brzy bude muset přejmenovat na Pokec o knížkách, protože DATABÁZE znamená soubor tvrdých dat, ne toužebných přání.

Dan
Dan 11.09.2015 v 18:20

V databázi je čtvrt milionu knih. Z toho počet nevydaných se trvale drží okolo čísla 800, takže přirovnání k vánočnímu seznamu apod. je přehnane. Důvodů pro jejich přítomnost zde je několik a byly již popsány v jiném vlákně. Zákaz jejich přítomnosti by rozhodně nijak vyrazne neovlivnil množství úprav zde na webu.

Azizi
Azizi 12.09.2015 v 10:43

Mne osobne sa páči možnosť vkladania u nás ešte nevydaných kníh.

ELBA
ELBA 27.10.2015 v 14:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pobijecmuch
pobijecmuch 27.10.2015 v 15:26

ELBA - nejde ji o knihu, ale o to štěstí, že ji sem může jako první vložit.
Ty její knihy jsou všechny opsané z Buxu, tedy jsou asi v plánu jednotlivých vydavatelů, ale není známé ISBN a není česká(slovenská) obálka. Datum vydaní je pouze orientační (udaný pouze měsíc) a tedy ty její přesné termíny vydání jsou vymyšlené.



Vložit příspěvek