První vydání díla u autorů

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


TheTristo
TheTristo 05.06.2014 v 16:14

Příjde mi mnohem důležitější mít u autora primárně zobrazené 1. vydání knih. Tím myslím tohle:
Dnešní typ zobrazení "Karel Hynek Mácha — Máj (2003)"
Zobrazení 1. vydání "Karel Hynek Mácha — Máj (1836)"
Pomohlo by to k mnohem lepší orientaci a mnohé z nás by to i podvědomě literárně vzdělávalo. Myslím, že to rozhodně stojí za zvážení.

Text příspěvku byl upraven 05.06.14 v 16:15

tenax
tenax 05.06.2014 v 17:23

Ano, také si myslím, že by bylo "šikovné", kdyby se při zadání názvu knihy zobrazilo vždy to nejstarší vložené (to neznamená, že to nutně musí být skutečně 1. vydání). V přehledu vydání to sice chronologicky seřazené je, ale při prvotním vyhledávání je v tom guláš.

elfos
elfos 05.06.2014 v 22:10

To se mi nelíbí, nesouhlasím. Jednak mi to přijde jako zbytečné svazování zbytečným striktním pravidlem (aby hlavní vydání bylo to nejstarší, případně to první). Myslím, že v tomto případě má větší půvab ponechat tomuto aspoň jakous takous volnost a pestrost.

Za druhé si to nedovedu dost dobře představit prakticky. Vydání knih se sem přidávají v průběhu řady let. Nepřidávají se chronologicky, nýbrž na přeskáčku, tak jak je lidé přidají. Takže nejstarší vydání, nebo první vydání knihy sem může být přidáno až ve chvíli, kdy už je kniha sloučena v mnoha jiných vydáních. Pak to všechno přehazovat k nově vloženému vydání, protože je starší? Taková Babička má dnes 70 vydání a je přiloučena asi k prvnímu vloženému, jedné z prvních knih na DK (o čemž svědčí pořadové číslo vydání 253 - dnes už máme čísla šestimístná), jímž je vydání z roku 2005. Možná by šlo vyrazit z Dana nějaké technické řešení, aby se to přesypávalo pod jiné vydání SAMO, nevím, ale to se mi taky nelíbí. Nejen kvůli přidávání mu zbytečné práce, ale i z důvodu za prvé, za druhé a za třetí.

Za třetí, první nebo nejstarší vydání knihy (obzvlášť naší zlaté klasiky a perel literatury) bývá často bez obrázku obálky, s minimem údajů, a mně se líbí, právě při vyhledávání knih a zobrazování si jich, když kromě názvu vidím i nějakou pěknou obálku, ne jen prázdno. Proto se snažím při slučování vydání knih slučovat je pod vydání, které má obálku, v případě více obálek k nějaké hezké. Je to jen drobnost, ale mě pohled na obálku u vyhledávané knihy fakt potěší.
Zjistit, které její vydání tu máme první nebo nejstarší je pak jednoduché, kliknutím na záložku Vydání (s defilé obálek i neobálek různých vydání) a sjetím pohledem dolů.

Proto jsem pro to, aby to zůstalo volné a variabilní tak jako dosud.

Text příspěvku byl upraven 05.06.14 v 22:19

tenax
tenax 05.06.2014 v 22:52

Argumenty elfos jsou logické a přesvědčivé. Při zvážení všech pro a proti nelze než souhlasit a být spokojený se současným stavem. Hlavně nepřidělávat Danovi zbytečnou práci, vždyť koneckonců nám jde jen o jedno kliknutí navíc a to snad zvládnem...:-)

elfos
elfos 05.06.2014 v 23:49

Napsala jsem to hodně drsně, ale mi ta představa jde tak proti srsti....

Lector
Lector 06.06.2014 v 07:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek