Kam psát doplňující informace?

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


kirmakX6on
kirmakX6on 10.12.2013 v 13:45

..pokud vůbec je někde psát :-)

Mám na mysli:
- odkaz na obsah knihy (viz oficiální zveřejňování ve službě obalkyknih.cz)
- odkaz na ukázku, především do googlebooks, pokud tam tedy ta ukázka je (někdy v něm bývá zveřejněna dokonce většina textu knihy), někdy ale i na stránky vydavatelství, které na svém webu může mít ukázku zveřejněnu
- informaci o rozměru/formátu knihy

Tyto informace:
a) nepsat
b) psat do komentářů
c) psat do zajímavostí
d) psat do anotací

Osobně bych je psal buď do komentářů nebo do zajímavostí, protože se objeví hned a předpokládám, že je člověk může upravovat (zatím nevím - ještě jsem myslím žádnou zajímavost nenapsal).

tenax
tenax 10.12.2013 v 13:52

Rozhodně bych doplňující informace nepsal do komentářů, komentář by měl obsahovat MŮJ názor, nikoliv odkaz na nějaký web. Takže nejspíš do zajímavostí, tam se dají uplatnit jakékoliv zajímavosti, fakta a informace.

Koka
Koka 10.12.2013 v 15:45

to kirmaX6on:
- odkaz na obsah knihy z obalky.cz nedoporučuji, úplně mi "postačí", že tady na DK někdy čtu u knih oficiální anotace dodávané vydavatelstvím, kde takový text zřejmě někdy tvoří lidé, kteří kolem knihy třikrát denně procházejí, ale nikdy jí nečetli. Příkladů znám několik a obyčejně je i v komentářích patřičně komentuji.
- odkaz na ukázku nedoporučuji, to spíše navrhuji zapojit se zde, na DK do některého ze čtyř hádankářských vláken a tam ukázku uvést - to by se mi více líbilo.
- informaci o rozměru či formátu - ano, pro úzký okruh uživatelů by jistě mohla být užitečná a její využití vidím i v případě nabídky Bazaru, ale osobně jí nepreferuji. Vložila jsem sem stovky knih, snad žádná neměla rozměry uvedené v tiráži, tak si nedovedu představit, že by vkládající uživatelé měli při vkládání desítek údajů ještě po ruce i pravítko a rozměr knihy měřili.

DK je skvělá, je zde hodně užitečných informací (kromě mnoha pitomostí a chyb), ale myslím, že by neměla mít ani ambice suplovat jiné, přes stejné médium (internet) dostupné zdroje. Čtenáři - uživatelé DK jistě s internetem pracovat moc dobře dovedou a umí si případné další detaily dohledat.

Souhlasím s tenax, komentář by měl být opravdový komentář - subjektivní názor čtenáře. Také mi vadí, když někteří uživatelé DK používají rubriku komentář jako nástěnku s aktuálním "přehledem z deního tisku".

kirmakX6on
kirmakX6on 10.12.2013 v 16:16

to Koka
nerozumím tomu spojení odkazu na obsah knihy s kritikou kvality anotací. Souhlasím, že anotace jsou často dost zavádějící a vypadají jako by je psali lidi, kteří knihu nečetli...ale právě proto mně osobně často zajímá mnohem víc než anotace, která je určena především k propagačním důvodům...onen obsah. Ten si nikdo nenalže -- jde o jeho sken, kde člověk přímo vidí kompletně všechny kapitoly i jejich stránkovou "dotaci" - jak je každá kapitola velká.

ještě více "k věci" je pak ukázka v googlebooks...právě proto, že někdy je tam třeba 80-90% celé knihy. Takovou knihu pak skoro není nutno ani kupovat... Popravdě, kdyby se dalo spolehnout na službu ulož.to, byl bych i pro odkaz na ni. Bohužel se často stává, že naskenovaná kniha tam moc dlouho nevydrží a je smazána, takže to nemá smysl. Na googlebooks ale spolehnutí je.

Souhlasím, že lidi jsou gramotní a umí si informace najít. Nesouhlasím ale s tou logikou. Pokud si lidi informace umí najít (to je jistě pravda), tak proč teda vůbec zde mít kolonky jako ISBN, klíčová slova, autor obálky, ilustrátor, vazba, počet stran.... Přece by stačil jen autor, název a rok vydání...jako základní identifikace, aby bylo vidět "o čem je řeč"...a pak už jen komentáře, hodnocení, bazar, zajímavosti atd. Podle mě informace se tu neuvádějí proto, že by je lidé neuměli najít, ale proto, aby jim ulehčili práci (i když třeba já jsem se o službě obalkyknih.cz dozvěděl ani ne před měsícem a funguje už několik let. Rozhodně to není tím, že bych byl počítačově negramotný, prostě mě jen nenapadlo, že taková služba existuje...). Mimochodem právě proto, aby se tyto nemusely "přepisovat", bylo by fajn mít na některé tyto databáze automatické odkazy, resp. informace automaticky přednačíst. To ale asi není uplně jednoduché naprogramovat...

Pokud jde o informace o formátu, tak na to jsou samozřejmě taky databáze (to samé platí o informaci o přesném datu vydání, která tu skoro u žádné knížky není uvedena...), na tiráži uvnitř knihy to uvedené nebývá.

Koka
Koka 10.12.2013 v 17:57

to kirmakX6on:
- to s tím "obsahem" bylo nedorozumění, já jsem to chápala jaka převyprávění obsahu knihy ("ona chce jeho, on nechce jí, pak se role prohodí") , ty to podáváš jako obsah typu: I. kapitola - V zámku, II. kapitola - Po zámkem, III. kapitola - Zámečnictví :-) Ano, teď už rozumím. U knih členěných na kapitoly, které dokonce mají vlastní název, ale zejména u odborné literatury, by to mohlo být užitečné. Ale takových není mnoho a hlavně - nedovedu si představit zpětně vkládat tyto údaje do stávajích DK položek.

Každopádně, nemá smysl se tady přít, rubriky jsou jen a pouze ty, které provozovatel DK zavedl či zavede, a jak si tak pročítám informace o knihách, opravdu jen málokdo z vkládajících si dá tu práci, že všechny (nebo alespoň některé) rubriky vyplní. (Např. včera jsem četla jeden opravdu zajímavý a fundovaný komentář ke knize, která vůbec neměla vyplněnou anotaci. Měla jsem sto chutí tomu uživateli DK napsat: když jste to - jako jediný na DK! - četl a jste tak nadšený, proč tedy nevyplníte alespoň základní rubriky té knihy?! Ale bylo by to marné - takových případů jsou tady stovky.

Tiráže knih vydaných před sto lety, před padesáti a vloni jsou vůbec diametrálně jiné, jednotný "klíč" k nim nikdy nenajdeme.

elfos
elfos 10.12.2013 v 18:30

Pokusím se taky nějak kloudně odpovědět.. jak to vidí elfos.

1. Odkaz na obsah knihy
Špatně jsem to pochopila, nejdřív jsem myslela, že jde o obsah (tedy popis obsahu) knihy, z dalšího ale plyne, že jde o obsah - výčet kapitol a jejich názvů. Toto už někteří vkládáme do anotací. Pod slovní popis obsahu knihy může být vložen obsah, tedy jako Obsah knihy: (a výčet kapitol, pohádek, povídek apod.), nebo Jednotlivé kapitoly: (a výčet....) - záleží, jak si to kdo nazve. Myslím si, že pokud by pod popisem obsahu knihy (anotací) v anotaci byl link pod nímž se zobrazuje Obsah (názvy kapitol), nic tomu nebrání to tam přidávat - pokud jde o veřejně volné sdílení určené všem.
(Jsou totiž webové stránky, které si informace - jež tak jako tak nejsou jejich právním vlastnictvím, např. obrázky obálek - žárlivě střeží, mrší je vodotisky a jiné psí kusy s nimi provádějí.)
Ale jak jsem řekla, mám knihu nebo danou informaci (výpis názvu povídek v knize) v ruce, tak ji pod anotaci vypíšu ručně, což občas dělávám.

2. Odkaz na ukázku
Ukázky a citace z knihy se tu občas objevují v komentářích čtenářů přímo u knihy, sem tam i link na zajímavý článek o knize, rozhovor s autorem apod. - pro mě je to součást komentáře, někdy si přečtu komentář s citacemi knihy a navnadí mě k přečtení celé knihy, někdy se tam objeví link a pod ním poklad :-) ...... zkrátka, tohle tu funguje a nevidím v tom žádný problém, podělit se o větu, která mě v knize zaujala.
Ke knihám se taky dávají vkládat linky na jejich recenze - do Recenzí.

3. Informace o rozměru/formátu knihy (typu 150 x 220 mm)
Jednak by měl být jednotný, ideálně v těch milimetrech x krát x. Takové - je to větší, tak napíšu A4, je dost nepřesné. Rovněž jiné způsoby určení rozměru (strohé 23 cm apod.). Pokud tu na to Dan zavede kolonku, budu ji vyplňovat (budu-li tuto informaci znát). Na Legii jsem to dělala a dělám (mám-li knihu v ruce) přesně tak, jak jste tu zmínili :-) , držela jsem knihu v ruce, pravítkem ji poměřila a výsledek zapsala do chlívečku. :-)
Dokud tady ta kolonka pro tento údaj není, dá se připsat pod anotaci, ale nedělám to, nijak zvlášť mi tu nechybí, přiznávám.

Do Zajímavostí o knize bych tyto informace nepsala. Jednak, Zajímavosti se, pokud se nepletu, vážou k celé knize, nikoli k jejím vydáním. A rozměry jednotlivých vydání se mohou přece lišit svou velikostí. A do těch Zajímavostí patří opravdu zajímavosti a postřehy, které člověk při četbě knihy (nebo čehokoliv jiného, kde je kniha zmíněna nebo je tam nějaká souvislost) objeví a užasne nad nimi. Pak se tady o tu zajímavost podělí.
Může tam být napsáno, že první vydání knihy českého autora vyšlo na Slovensku ve slovenštině (nebo že kniha mu nevyšla česky vůbec), ale ne, že kniha vyšla ve formátu 130 x 220 mm - u dalších vydání to může být jiné.

*

Ještě mě napadlo, že pokud bych na údaj velikosti knihy byla zatížená a vkládala sem knihy do své Knihotéky, psala bych to teď pod anotaci a v budoucnu, pokud by se tu kolonka pro rozměry knihy objevila, prošla bych svou Knihotéku a ten údaj přesunula z anotace do nové kolonky.

K případným protestům, že je to víc práce a zabere čas, vypisovat něco ručně nebo měřit si pravítkem: Databáze knih je takové veliké knižní pískoviště. Dá se tu krásně hrát si, doplňovat, čistit, je to zábava, žádná práce, a všechno, i tohle hraní si a mazlení s knihami, zabírá nějaký čas, na tom nic špatného nevidím. Prostě příjemně strávený čas, odpočinek od světa s jeho starostmi.
(Na druhou stranu si často přeji, aby dny - a noci - byly nafukovací.)


kirmakX6on
kirmakX6on 10.12.2013 v 23:31

souhlasím, že psát ty údaje do anotací je nejlogičtější - máš pravdu, že každé vydání může mít jiný formát a jiný obsah (často v nich přibývají kapitoly nebo jejich rozsah)...ale problém je se schvalováním. Je to oficiální názor moderátorů? Jestli třeba jeden moderátor to bude schvalovat a druhej ne...tak to pak nemá cenu. To samé - psala jsi v jiné diskuzi, že někteří uživatelé z anotace vyhazují věci, které striktně vzato anotací nejsou a že někteří moderátoři jim ty úpravy schvalují... Anotace je sice logická, ale nejistá. Navíc když člověk udělá překlep nebo chce něco změnit, tak je problém - anotaci nelze editovat 2x za sebou, je třeba vždy počkat na schválení moderátorem.

Komentáře...co mám v komentáři, po tom by čistě teoreticky každýmu mohlo být houby, ne? :-) Důvod, proč to nechci psát do nich je hlavně ten, že třeba ne ke každé knížce chci psát komentář...resp. vlastní názor a dojem z knihy by v kombinaci s údajem o formátu působil poněkud jak pěst na oko.

Do zajímavostí se to taky nehodí psát, protože to uplně nesedí k jejich zamýšlenému účelu. Na druhé straně mi přijde toto pojetí zajímavostí značně nevhodné. Zajímavostí je naprostý minimum, tak proč tak omezovat a podvazovat účel té kolonky? Navíc v určitém slova smyslu mi přijde, že relevantní odkaz, ať už je na něm cokoliv, co má přímý vztah ke knize (včetně např. toho legálně naskenovaného obsahu nebo ukázky), zajímavostí je. Přece to, že u nějaké knihy je veřejně dostupná nějaká její část, není samozřejmé - a tudíž je to zajímavé ! :-) Zase jde ale hlavně o to, aby to pak moderátoři nemazali...

No nejlepší by bylo, kdyby se dodělaly příslušné kolonky. Např. Česká bibliografická databáze (konkurenční projekt k tomuto) tam kolonku alespoň na tu ukázku na googlebooks má.

elfos
elfos 11.12.2013 v 09:54

Jen upřesním, že psaním údaje o formátu (není-li tu na to kolonka zvlášť) pod anotaci jsem měla na mysli do pole pro anotaci knihy, pod slovní obsah (= pod anotaci). Tam se dají napsat další údaje o knize, např. Obsah, číslo vydání, je-li známo a správné, i tedy ten formát/rozměr knihy. Nemluvila jsem v této souvislosti o komentářích..

Ty zajímavé články o knize či autorovi potká člověk spíš náhodou, takže pokud se o link na ně podělí ve svém komentáři u dané knihy (autora), je to podle mě v pohodě, tam to nezapadne - kdo se o tu knihu či spisovatele zajímá a čte si o něm na DK, v komentářích to má jak na talíři. :-)

Text příspěvku byl upraven 11.12.13 v 10:04

elfos
elfos 11.12.2013 v 10:15

Pokud jde o schvalování doplňujících údajů o knize v anotaci moderátory, domnívám se, že jsou schvalovány všemi, logicky čím více informací o knize, tím lépe přece. Já je schvaluji, s radostí. Ale to by se museli vyjádřit ostatní moderátoři, jak to mají oni - byť jsem přesvědčena, že v tom jsme zajedno, nevím, proč by v tomto měl být problém.

HTO
HTO 11.12.2013 v 19:25

kirmakX6on: stačí obeslat všechny moderátory jednotným vzkazem, že budete vkládat do anotace ty a ty údaje a my se už pak vespolek bez problémů domluvíme, že je to v pořádku. To platí třeba pro podtituly, odborné recenzenty a pod. na něž je myslím zbytečné zavádět dalších chlívečky.

Pokud se nepletu, odkazy na oskenované knihy jsou nelegální, ty bych obecně nikam sem nepsal, ať nemá DK problémy.



Vložit příspěvek