Péče o knihy, opravy poškozených knih

DISKUZE » O knihách


Janadvorackova
Janadvorackova 04.03.2021 v 18:36

No, já si jednou opravovala svépomocí cca dvousetstránkovou knihu tím stylem, že jsem ji roztrhala na stránky, sklepala, začistila od zbytků lepidla, pak to znovu namázla lepidlem a vlepila do původního obalu.
Pak jsem to odnesla do tiskárny, kde mi to hodný rezač ze zbývajících tří stran zařízl, protože já to dělala v ruce, respektive při lepení mi kniha držela ve svěráku :), ale sklepání nebylo úplně ok... Stačil milimetřík tam, kousíček tamhle a byla hladká jako dětská prdelka :).
Ale rýha na hřbetu zůstala a původní důvod opravy byl ten, že mi několik stránek vlivem čtení a ohýbání vypadlo.
Ale je fakt, že jsem používala tiskárenské lepidlo. A do té firmy jsem chodila brigádničit, takže to bylo asi o to snazší.
Jinak bych to též neřešila. Ulámané hřbety u brožovaných se mi sice také nelíbí, ale když jsou knihy delší, tedy špalkovitější, prostě se to stane.

Text příspěvku byl upraven 04.03.21 v 18:37

reader.007
reader.007 05.03.2021 v 11:38

DannyS: jestli máte dost času a šikovné ruce, můžete si ji zkusit i převázat

https://www.youtube.com/watch?v=-rstlfFaliM&;ab_channel=Sam-ECRAFT

https://www.youtube.com/watch?v=ADKyXu8ZnwQ&;ab_channel=DASBookbinding

bamba
bamba 05.03.2021 v 18:27

Pri paperbacku by som to chápala, ale mne sa počas čítania - /prvý majiteľ/ rozpadla viazaná kniha na jednotlivé listy. Ďalší v rodine to už mal vo forme šalátu - pravdepodobne mizerne zviazaná kniha už vo výrobe.

Cellardoor
Cellardoor 23.03.2021 v 17:33

Zlomila se kniha. To vždy zabolí.

8739
8739 27.03.2021 v 22:18

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

sionla
sionla 29.12.2022 v 00:05

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli jde opravit hřbet mangy, po tom co ji "zlomíte".
Knihu jsem četl tak uprostřed a trochu se mi zavírala tak jsem na ni jakoby přitlačil a hřbet knihy se svisle zlomil, ale kniha drží pohromadě.
Láme mi to srdce, když mám celou sérii, ale je tam ten jeden díl, na kterém jde vidět, že má na sobě rýhu. :(

Text příspěvku byl upraven 29.12.22 v 00:27


PanPredseda
PanPredseda 29.12.2022 v 11:21

O jaký typ vazby se jedná? (Tipnul bych si, že jde o lepenou měkkou vazbu, ale mohu se mýlit...)

MrBaboon
MrBaboon 02.01.2023 v 21:29

Mám dotaz na zvlněné stránky u knih. Často se mi doma stává, že se některým knihám samovolně zvlní stránky. Jen podotýkám, že jde o knihy, které jsou v pravidelně větrané ložnici, prádlo se u nás suší na druhém konci bytu. Z prádla to tedy být nemůže.

Většina z nich se po čase zase sama narovná, u některých to zvlnění však bohužel přetrvává, i když o něco méně. Dnes jsem si například domu přinesl dvě nové knížky z knihkupectví, byly v naprostém pořádku a stránky byly naprosto rovné. Zaklidil jsem je do knihovny a večer jsem si jednu z nich vyndal, že si ji rozectu, ale už byla zvlněná. Stejně na tom byla ta druhá.

Zajímalo by mě tedy, zda se dá tomu zvlňování nějak předcházet? Předem díky za odpovědi. :)

Text příspěvku byl upraven 02.01.23 v 21:31

lazarus
lazarus 08.03.2023 v 16:08

Tak to znám. Pravidelně třeba u Bety a jejich Kingovek. Nová knížka, nechám ji na stole a za den, dva jsou zvlněné stránky a často i prohnuté desky. Šlak by mě trefil. Většinou se to zase samo srovná.
Tipuju to na změnu klimatu. Vlhkost a tak. Doma vlhko samozřejmě nemám, ale asi stačí jiné prostředí než jejich sklad. V knihovně se to časem srovná skoro vždycky

Koka
Koka 08.03.2023 v 21:08

MrBaboon + Lazarus: Dávám do poliček s knihami ty pytlíčky se silicí, co dostáváme v krabicích, když si kupujeme boty. Pohlcují takovou tu běžnou vlhkost. Zkuste to, třeba to pomůže.

newtory
newtory 09.03.2023 v 00:05

Tiež si myslím, že to bude zmenou klímy, studený vzduch vonku, verzus izbová teplota vo vnútri. Okuliare sa zarosia a stránky knihy sa zvlnia...Ani technika (TV, veža) sa nemá zapínať hneď po prinesení zo zimy do vykúreného bytu.

Text příspěvku byl upraven 09.03.23 v 00:06

Adélsknihou
Adélsknihou 08.05.2023 v 15:37

Dobrý den, chtěla bych se zeptat od čeho můžou být malé žluté flíčky na hřbetu knihy? Na knize jsem objevila asi 2, jsou opravdu malé, ale bojím se aby se to třeba nerozšířilo? Mohou být třeba od štírka knihové? děkuji za rady

MrBaboon
MrBaboon 12.05.2023 v 11:03

Taky si myslím, že je to tím, že je člověk vytrhne z jejich "přirozeného prostředí" :D Jen mě zajímalo, jestli existuje nějaký tip na to, jak tomu třeba přecházet.

reader.007
reader.007 15.05.2023 v 11:42

Štírky bych nechala na pokoji, pokud bych nějakého objevila. Ti se totiž naopak živí roztoči kteří knihy/papír likvidují, takže veskrze užitečné domácí zvířátko pro každého kdo doma knihy má...
Horší jsou rybenky.

Text příspěvku byl upraven 15.05.23 v 11:42

SimulinaT
SimulinaT 27.07.2023 v 08:52

Dobrý den nemá někdo doma Slabikář od Hřebejkove, Fabiánové, Šimkove a Sedláčka z roku 1970? Obálka je červená s dětmi a název v květinovém rámečku. Potřebovala bych oskenovat pár stran ať si mohu zrenovovat svůj. děkuji



Vložit příspěvek