Komentáře, hodnocení

DISKUZE » O knihách


Janulica
Janulica 28.09.2022 v 20:47

Dobry den, mela bych na Vas dotaz a zajimala by me vase zkusenost.
Ohodnotila jsem za poslednich par mesicu hvezdickami nekolik prectenych knih (cca 25), napsala cca 8-10 slovnich komentaru. Vse v zasade velmi pozitivni - bud jsem dala maximalni pocet hvezdicek nebo o jednu mene. Rovnez slovni komentare byly z me strany ke kniham velmi pochvalne. Minuly tyden jsem napsala prvni negativni komentar a ohodnotila knihu pouze dvema hvezdickami. Chtela jsem se nyni podivat, jak kniha pusobi na jine ctenare, zda se ostatnim ctenarum libi, ale moje hodnoceni tam nebylo. Zjistila jsem, ze hodnoceni bylo smazano, resp. ze bylo presunuto do diskuze. Misto toho se tam objevilo nejake pozitivni slovni hodnoceni z profilu vytvoreneho pred ca 10 dny (tedy pote, co jsem tam ja dala svuj negativni komentar).
On to nekdo maze? Resp. autor nebo vydavatelstvi si vybira, jake komentare budou u knihy uverejneny, aby se kniha dobre prodavala? Mate s tim prosim nekdo zkusenosti? Myslim, ze moje hodnoceni nebylo vubec urazejici. Proste napsane tak, ze me kniha nezaujala a duvody k tomu - spousta nakousnutych temat, ale zadne detailne propracovane a ze knihu nedoporucuji ke koupi.
Jen se ptam, abych pripadne neztracela cas psanim komentaru, ktere mi pak nekdo smaze.
Dekuji Vam za reakce. Jana

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.09.2022 v 21:19

Je možné, že vás komentář naprdul někoho odsud. Ale rozhodně ne vydavatele nebo autora. Je úplně možné, že toho bylo hodně a moderátor se přehlédl a omylem dal do diskuse. Předpokládám, že jde o ten komentář k té etiketě. Prostě ho dejte zpátky ke knize. Ale pokud se vám to stane, když máte u komentáře palce, udělejte to přes hlašení u komentáře, ať o ně nepřijdete.

Ale! Tady si může udělat profil kdokoliv, třeba i naprdnutý autor a chovat se jako blbec, uražený blbec :(
Jsou tituly, především YA česká literatura od ženských autorek, kde se dějí války fakt nechutné. Ať žije Facebook ;)
A falešné profily jsou tady taková jistota, jako že ráno vyjde slunce a večer zapadne. Nebrala bych to osobně, prostě buď náhoda (nechci hned někoho obviňovat) nebo falešný profil nebo známý autora nebo kdokoliv, koho autor požádal o hodnocení. To poznáte snadno. Má dvacet hodnocení jiných knih a komentář jenom k té dané knize. Viz podmínka, kdy lze napsat komentář...

Ale prosím nepoužívat termín mazat. Doposud jsem se vás zastávala, ale to slovo je nefér. Je to v diskusi, ne smazané.

Janulica
Janulica 28.09.2022 v 22:17

Ono se muze stat, ze jsem mohla naprdnout nekoho odsud?? :)) Takze krome toho, ze mohu naprdnout manzela, deti, kolegy v praci, tak mohu naprdnout i lidi tady? :))

Na Vas muj komentar taky pusobil k naprdnuti? Napsala jsem ho dle Vaseho nazoru urazlive nebo jako hromotluk? Dekuji za nazor.

Budu si priste na formulace davat vetsi pozor.

O falesnych profilech a bojich jsem nemela tuseni. Nenapadlo by me, ze to dojde i sem :((

Text příspěvku byl upraven 28.09.22 v 22:50

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 29.09.2022 v 00:44

Lidi jsou různí, tj lidi se sice tváří jako nad věcí, ale občas to neunesou a chovají se jako hovada. Může to být smutný, ale je to hnusná realita. Knihy jsou byznys jako cokoliv jiného a tady je to stejný jako třeba na csfd. Jenom proto, že tohle je databáze knih, a ten název zní tak honosně, není to pravda, není to honosné, a aby se tady scházely jenom dobré duše, zapomeňte, tady nejsou jenom knižní zlatícka. Úplně přesně jako kdekoliv jinde. Lidi jsou zde zde špatní a zlí. O to víc si vážím všech těch těch hodných, upřímných a přímých. A jsem jim za jejich přítomnost moc vděčná!

Ne, váš komentář je naprosto v pořádku. Máte tam všechno, co v něm má být, aby jste si "obhájila" své hodnocení. A na druhou stranou. Nemáte ani co obhajovat. Je to váš názor. Ostatní si můžou škubnout. Vy to píšete, je to váš názor, ostatní, ať si trhnou. Knihu jste četla, buď se líbila nebo nelíbila. Nejste žádná malá hloupá bez názoru, co se bude řídít myšlenkou, že "když nemám nic hezkého na jazyku, tak budu mlčet". Ne, všechno to sem dejte, ať se klidně ostatní po#$rou. Tohle je váš názor a jelikož žijeme v době, kdy své názory může ventilovat každý, hlavně se nenechat zastrašit nějakýma lidma, kteří ani nemají argumenty, ale víc křičí, tak to jejich působí důležitě a pravdivěji, a čím jsou halsitější, tím jejich pravda v jejich uších zní pravdivěji. Pardon, z těch si na zadek nesednu.
(Sorry, až (pokud) mě víc poznáte, pokud do té doby neutečete, o mě se říká, že umím lidi vyhnat z diskuse, protože jsem diky (kvůli?) své upřímnosti a jednoduchosti (já tomu říkám "být svá") asi něco jako strašák, protože prostě píšu, co mám na srdci, ale většinou po dvanácté jsem brutálně upřímná....zjistíte, že tohle místo je fajn. Ignorujte hloupé lidi, a bude vám tady dobře. Mě to trvalo pár let, protože jsem překvapivě poměrně citlivá a emoční osoba, ale za chvíli to bude fajn a tomuhle se jenom pousmějete. Slibuji.)

Janulica
Janulica 29.09.2022 v 08:00

Rozumím, děkuji :-) Tak uvidíme :-)

swap925
swap925 07.12.2022 v 15:20

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.


lidunka1
lidunka1 16.01.2023 v 08:47

Pokud píšeme recenzi na knihu není přece cílem napsat její stručný obsah. To jsme dělali na ZŠ při referátech. Můžeme posuzovat jazyk, výrazové formy, dějový spád, pocit, jaký v nás kniha zaujala, čím se náš dotkla. Proč někteří čtenáři ve svém hodnocení prozrazují, o čem kniha je?

Text příspěvku byl upraven 16.01.23 v 08:47

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.01.2023 v 09:03

To je úplně snadné. Protože si pletou komentář ke knize s recenzí. Protože když nevím jak dál, dám tam děj.
Já se snažím udržet, přestože to je těžké:
První odstavec: O co jde obecně
Druhý odstavec: O ději, ne každý četl anotaci nebo je líný se kouknout jinam, když už je na nějaké stránce (když chci rozepsat charakter, tak preci jen potřebuji děj, abych ten popis měla o co opřít)
(Je pravda, že druhý a třetí se často stírají nebo do sebe přelévají.)
Třetí odstavec: O autorovi
Čtvrtý odstavec: Jak to je napsané/zahrané/ nakreslené (pokud je toho hodně, tak kresba je zvlášť)
Pátý odstavec: Nějaký závěr, pro koho to je, obecné hodnocení

Já to mám na začátku takhle v hlavě. Takže prostě napíšu komentář sem ke knize a teprve potom to předělávám na skutečnou recenzi. Většina toho, co je tady v záložce recenze, nemá s recenzí nic společného. A co se píše u knihy? To už vůbec ne. Tam to beru jako místo, kde se člověk vypíše z prvních pocitů.

Adhara
Adhara 16.01.2023 v 09:59

Niekedy je to zbytočné, niekedy to ale má význam. Napríklad ak chcem poukázať na to, že postava sa správala veľmi nezmyselne, musím opísať situáciu, v z ktorej to vyplýva. Pravda, dalo by sa len konštatovať, že postava sa správala nezmyselne a bodka, ale neznelo by to príliš presvedčivo.
Na druhej strane ale súhlasím, že vypísať na začiatok komentára anotáciu svojimi slovami bez toho, aby to malo zmysel pre zvyšok komentára, narobí skôr škodu ako úžitok.

pobijecmuch
pobijecmuch 16.01.2023 v 11:09

lidunka1 - myslíte komentáře u knih, nebo zvlášť recenze knih. které zde mají svůj vlastní odkaz?
Nápověda nám říká, že do komentářů v detailu knihy patří uživatelův vlastní názor na již přečtenou knihu. To si někteří uživatelé vysvětlují různě a pokud přidají ještě slovo spoiler, tak si myslí, že tam můžou napsat cokoliv.
Správně by se měl hodnotit např. i překlad, a ne, že někteří začínají svůj komentář slovy "knihu jsem četl v originálu."
Potom také nepochopím komentář, kde uživatel popisuje, že ji poslouchal jako audio a pouze vychvaluje přednes herce. To přece nemá s knihou nic společného. Hodnotíme text co napsal autor a ne nějakého herce.

Samostatná rubrika - Recenze, nám tady nějak ztrácí význam. Mám dojem, že ji čte už velmi málo uživatelů. Dříve tam bylo pod recenzí plno diskuze, nyní tam skoro nic nenajdete. Ty současné recenze jsou totiž opravdu jen prozrazováním obsahu celé knihy a žádný autor této recenze, na ně, nikdy neupozorní. Já osobně, místní recenze nečtu, nic mně nedávají.

Nejlepší si udělat na knihu svůj vlastní názor a nenechat se ovlivňovat někým druhým. Zvlášť, když je komentář napsán účelově pro nadhodnocené knihy, nebo proto, že za něj dostanu pouze palec nahoru.

PanPredseda
PanPredseda 17.01.2023 v 13:08

Ad lidunka1:
Protože napsat alespoň obstojnou recenzi je fuška. Možná právě proto se někteří uchylují ke zkratce a napíšou místo ní "školní referát".

Naias
Naias 17.01.2023 v 13:14

Alebo pretože dotyční recenzenti netušia, čo slovo recenzia znamená. Čo som si tak všimla, pre kopu ľudí je to čokoľvek, čo človek o knihe povie, a to bez ohľadu na dĺžku a výpovednú hodnotu.
Mimochodom, my sme teda museli písať rozbor, kdeže stručný obsah.

PanPredseda
PanPredseda 18.01.2023 v 09:08

Ad pobijecmuch "Samostatná rubrika - Recenze, nám tady nějak ztrácí význam. Mám dojem, že ji čte už velmi málo uživatelů.":
Otázka bude vlastně pro všechny: Myslíte, že by se s tím dalo něco dělat, aby recenze nezašly na úbytě?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.01.2023 v 09:17

PanPredseda: musel by se najít jeden nebo víc nebožáků, kteří to budou číst a vždy se ozvou, že tam něco nepatří. To je ale ta snazší část. Bohužel. Protože potom by někdo musel ty špatné kousky fakt mazat a nekomentovat to slovy, proč se tak nestane: Ale když to už je napsaný, tak to nebudeme přeci mazat, když si s tím dal tu práci.

Dost z nás ví, proč to nečte. Mě kolikrát stačí náhled z HP, kde je vidět název a první věta, a vím, že tohle není recenze...

Text příspěvku byl upraven 18.01.23 v 09:19

Maanna
Maanna 18.01.2023 v 09:29

Bohužel tomu také trochu nahrává snaha učitelů češtiny, kterou jsem už několikrát zaznamenala, že dávají žákům jako variantu ke čtenářskému deníku možnost vložit příspěvek na DK - někteří to dávají do komentářů a někteří do recenzí... A vždy je podstatnou součástí převyprávění děje.

PanPredseda
PanPredseda 18.01.2023 v 09:31

Lenko, eliminovat ty "recenze", které recenzemi ve skutečnosti nejsou je jeden krok. Ale jak pak přitáhnout lidi, kteří budou psát opravdové recenze a jak ohodnotit kvalitu takových recenzí?

PanPredseda
PanPredseda 18.01.2023 v 09:37

Pokud zde na DK píšete recenzi, dostane se vám následujícího doporučení:
"V úvodu recenze by mělo být stručné vylíčení o obsahu, poté kritika dostatků a nedostatků a nakonec shrnutí a napsání definitivního rozsudku. Nepoužívejte SPOILERY"
(Celé to doporučení je delší, ale tohle je jeho úvod je tučným písmem.)
A já se ptám: Co je to "vylíčení o obsahu"? Nemůže se leckdo přehlédnout a číst to jako "vylíčení obsahu"? A pak ještě, pěkně prosím, jak si představujete "kritiku dostatků"? ;-) :-/

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.01.2023 v 09:50

Neměla zmizet možnost označení, že se recenze líbí. A možná by bylo fajn, kdyby sledování reakcí na recenze bylo povinné. Myslím, že by to mohlo někomu otevřít oči.
Za mě se dobrá recenze pozná podle toho, že po její přečtení se u mě dostaví potřeba knihu si přečíst. I když jsem to do té doby neměla v plánu. Nebo jí vůbec neznám.
A z druhé strany: co když právě to, že tady budou dobré recenze přitáhne zpátky ty, kteří odsud utekli jinam, protože tohle nemají zapotřebí, když vidí to kolem sebe?
Vím o pár lidech, kteří sem jako uživatelé dávají externí recenze na web, kam je píšou. Proč sem zároveň nedají klasickou recenzi?

No, pokud tam je vylíčení o obsahu a někdo to pochopí jako vylíčení obsahu, tak neumí číst. Taková výmluva lenocha (?).

Text příspěvku byl upraven 18.01.23 v 09:52

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.01.2023 v 10:18

Kritika nedostatků v knize? No, když se stane, že je hlavní hrdina vylíčen jako sobecká osoba a na konci udělá nesobecké gesto, přestože v knize není ani náznak toho, že by se na konci mohl rozhodnout jinak. To by se mohlo zmínit, ale má to jeden háček. Aby nevznikl spoiler. Proto se musí trochu popřemýšlet. A tam se hodí právě lehce děje nebo nějaký příklad, a potom se to hezky sejde :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.01.2023 v 11:15

A potom je otázkou, co je výhodnější: víc průměrného obsahu nebo míň skvělého obsahu?
Myslím, že odpověď je na to jasná, přesto se liší nahlas podle toho v jaké pozici se kde nacházíte.
(A nedostali jsme se už nahodou jinam? Tohle se určitě už jindy a jinde...)

Text příspěvku byl upraven 18.01.23 v 11:15

PanPredseda
PanPredseda 18.01.2023 v 11:47

Lenka "Za mě se dobrá recenze pozná podle toho, že po její přečtení se u mě dostaví potřeba knihu si přečíst.":
Co recenze knihy natolik špatné, že ji nemá cenu číst? Ta by podle Tvé definice nemohla být nikdy dobrá. (Neber to ve zlém, spíš jako doplnění možných funkcí kvalitní recenze.)
Vím, co si představit pod slovním spojením "vylíčení obsahu (knihy)", ale přiznám se, že nevím, jak má vypadat "vylíčení o obsahu (knihy)".
A pak jsem narážel na (pro mne nesmyslné) slovní spojení "kritika dostatků"(!). Daleko lepší by bylo "vyzdvihnutí či ocenění kladů".
Přijde mi, že když jsou pokyny k sepsání recenze šity horkou jehlou, recenze leckdy budou vypadat podobně.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.01.2023 v 11:56

To má dva stupně. Buď se urvrdim v tom, že nebudu číst nebo mě to ještě víc utvrdí v tom, že si chci knihu přečíst ještě víc.
Ale ne, vůbec to nevypadá, že do mě šiješ, Predsedo. Z toho počtu otázek, ne, vůbec ne. Tak jsem ráda, že jsi alespoň na něco odpověděl i ty sám. Chápeš, jako aby to vypadalo míň, takže dík. Ráda bych upozornila, že já nepíšu shitový recenze, jenom shitový komentáře (v tom doufám, to druhé vím). Tak by bylo fajn, kdyby se přišel za svou věc prát někdo jiný...

Text příspěvku byl upraven 18.01.23 v 12:08

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.01.2023 v 12:00

Proč si myslíš, Predsedo, že jsem četla knihu, které jsem dala svůj poslední odpad? Protože jsem jí měla doma. A protože na ní byly buď naspídovaně pozitivní recenze i "recenze" nebo špatné recenze a já chtěla vědět, zda to jenom ty špatné recenze nepochopili (jak jim tvrdí autoři dobrých recenzí) nebo je to fakt špatný. Asi tak...

pobijecmuch
pobijecmuch 18.01.2023 v 12:09

Bohužel, ale mně některé ty recenze připadají, že jsou účelově napsané. Tedy taková reklama knihy. Účel takové recenze je vychválit knihu kvůli prodeji. Recenzentům je potom úplně jedno, zda prozrazují obsah děje.
Ty podivné recenze jsou plné reklamních hešteků, které patří spíše na socky, než na web o knihách.
Možná, ale dělám jen humbuk (čti planý rozruch) a ti, kteří takové podivné recenze píšou, tak to myslí poctivě. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.01.2023 v 12:18

Stopadesát haštagů, které jsou tady k ničemu, když nejdou prokliknout a nejsme tady na IG, a hlavně děkovačka tomu, díky komu knihu mám?
No, já většinou děkuji svým rukám, že vydělaly na výplatu a peněžence, že mi dovolila koupit si to. Ale protože jsem skromná, tohle vynechávám :)

Tohle je za mě taky nevhodný obsah v recenzích na téhle databázi. Může to vadit víc lidem. A se závistí to nemá nic společného. Jenom se to nehodí, nic to nepřináší (tedy, čtenářům myslím) a je to zbytečné. Ale skoro všem je to jedno, takže se to neřeší ke spokojenosti některých...

Text příspěvku byl upraven 18.01.23 v 12:22



Vložit příspěvek