Jak přicházíte ke knihám? Kupujete je, půjčujete v knihovně, nebo...?

DISKUZE » O knihách


keri.H
keri.H 28.11.2014 v 14:00

Marika: To je super, tak přeju, abys něco pěkného ulovila. :)

helenkan
helenkan 28.11.2014 v 17:54

vincek1:Přesně tohle se mi stalo teď naposled co jse byla v knihovně :) Jinak kolem počítače mám to samý,vždycky když mě něco zaujme tak si dělam poznámky. :)))))))))

R.E.M.
R.E.M. 28.11.2014 v 20:59

A je to tady. Minulé měsíce sice pravidelně vyhrávalo družstvo "Vypůjčených knih", ovšem teď, v listopadu, bylo družstvo drtivě poraženo "Koupenými knihami".

lilycharlybeth
lilycharlybeth 14.12.2014 v 21:29

Studuju Informační studia a knihovnictví. Dalo by se říct, že knihovny miluju tak, že si doma buduju vlastní - náležitě seřazenou :-D Knihy v knihkupectví většinou kupuju až poté, co si je půjčím v knihovně a přečtu - a zjistím, že je prostě musím mít. Na blind nakupuju jenom v antikvariátech, hlavně prohrabávám krabice s knihami za pět korun a ke koupi mi někdy stačí jenom národnost autora nebo hezký obrázek na str. 113.

Jinak máte trochu zmatek v terminologii. ( mám na mysli debatu z 21. 11.)
Větší knihovny (např. Vyškov) jsou pověřeny regionální funkcí - laicky řečeno dělají chůvu blízkým obecním knihovnám. Budují výměnný fond - beletrie i naučná - ze kterého si chodí vybírat knihovníci z obcí - vyberou tak 20 knih, nechají je mezi čtenáři své knihovny 'protočit' a tak po půl roce je vrátí zpátky a vyberou další.

O meziknihovní výpůjční službu žádá čtenář, když chce knihu, kterou nemá ve fondu knihovna, kterou navštěvuje, ani žádná ve stejném městě, ale má ji nějaká jiná knihovna v ČR (což se dá lehce zjistit). 'Jeho' knihovna odešle žádost dotyčné knihovně, která žádost posoudí a případně knihu odešle poštou. Čtenář hradí poštovné a někde je mu možná účtován poplatek za vyřízení. A samozřejmě knihu musí včas vrátit.
Pak existuje ještě mezinárodní meziknihovní výpůjční služba, ale myslím, že to využívají hlavně akademici a vědci při psaní prací. A vyřizují to větší knihovny, jako Národní nebo MZK.

To jen tak trochu té knihovnické osvěty na dobrou noc. :-)

Dudu
Dudu 15.12.2014 v 09:34

Zajímalo by mě, zda obecní knihovna si může načíst knihu, kterou má ve svém fondu a pak ji půjčovat v elektronické podobě. Díky za info.

Pejsánek
Pejsánek 15.12.2014 v 12:33

.... Čtenář hradí poštovné...jasná diskriminace těch, kteří nemají v dosahu vědecké knihovny atp.. Analfabeti pěkně si všechno zaplaťte. Pro studenta z historie-za totáče se poštovné vůbec neplatilo-byl to uživatelský přívětivý systém. Ještě odbočka-za totáče platily potravinové normy a nemusely se dnes provádět takové debility s označováním potravin atd. Čili totáč má přes tyto věci za 1. To pro studenty a mladší generaci. To je knihovnická a potravinová osvěta.


Lector
Lector 15.12.2014 v 13:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Pejsánek
Pejsánek 15.12.2014 v 15:01

Vědět něco o historii není špatné, ale budiž. Ono by si někdy mladí mohli stěžovat že o ničem nevěděli, že jim nikdo nic neřekl. Takže teď budou žít v blahém nevědomí a bezvědomí.

siena
siena 15.12.2014 v 18:13

Pejsánku, ono to samozřejmě "zadarmo" nebylo. Jen jsme to platili jinak a jinde.

Pejsánek
Pejsánek 16.12.2014 v 02:54

Platili jsme to jinak. Ale mohli jsme toho využívat všichni. Dřívější systém byl v tomto ohledu lepší než dnes, nebyl diskriminační. Vesničan si za službu platí horskou přirážku, protože si knihu přečte na čerstvém vzduchu. Dnes platíme všichni za provoz knihoven po celé ČR. Platí i ti, kteří knihoven nevyužívají. Za distribuci TV a rozhlasu platíme všichni a je to dostupné všude. To je v pořádku. Tak to má být i s knihami.

Pejsánek
Pejsánek 16.12.2014 v 08:10

Historická paměť praví, že školky byly dřív dostupné pro každého i na malých vesnicích. O školách ani nemluvím. O dostupnosti veřejné dopravy také nemluvím. Abych nebyl zdejšími špiony odsuzovaný za protistátní agitaci. Nakonec si to všechno můžete přečíst v dostupné literatuře. V dnešních krvácích o tom nepíšou. Proto ta nevědomost čtenářů. Jsou oblasti života, kde se historie předává většinou ústně.

Text příspěvku byl upraven 16.12.14 v 10:44

R.E.M.
R.E.M. 10.05.2015 v 10:17

Píšu jsem ani ne tak proto, že mám nějaký originální způsob získání knih/y, ale přišlo mi líto zajímavého tématu. Tak ho zkusím oprášit pro ty, kteří mají skutečně neotřelý zážitek při získání knihy (a ne jak já - koupí nebo obdarováním).

Peter.Melon
Peter.Melon 14.05.2015 v 21:01

Hlavně je mám půjčené z knihovny...

Alix
Alix 14.05.2015 v 21:35

Jsem knihokřeček. Chci knihu mít, chci, aby byla moje, abych si ji kdykoli mohla zase číst. Takže kupuji v antikvariátech, na DK a manžel mi kupuje knihy v kamenných obchodech, čehož si velice vážím. Už se vám stalo, že jste si nemohli vzpomenout na nějaké slovo nebo scénu z knihy a ona zrovna nebyla po ruce? Strašné! Takže, jsem knihokřeček.

Alix
Alix 14.05.2015 v 21:46

moserova: já nemám takové štěstí, protože v mém okolí se čtenáři nevyskytují. Nemám, komu bych knihu dala.

Babouš
Babouš 15.05.2015 v 07:49

Do antikvariátů chodím "lovit" spíš cennější a sběratelské kousky, jinak nejvíc nakupuju v e-shopech nebo v KK a poslední dobou hodně využívám "Hit týdne" na ebux, kde mají vždycky nějakou čerstvou novinku do Kindlu za super cenu.

lenkaknel
lenkaknel 15.05.2015 v 18:01

Ke knihám přicházím tradičními způsoby. Tedy hlavně nakupuji, velice vzácně dostávám... a už jsem párkrát i vyhrála :-)

R.E.M.
R.E.M. 16.05.2015 v 00:09

Teď jsem si vybavila, že jsem taky nějaké knihy vyhrála. Názvy si nepamatuji, kromě jedné. Ve vědomostní školní soutěži jsem asi ve 13 vyhrála "Budeme mít děťátko". Mám ji dodnes.

Dudu
Dudu 16.05.2015 v 00:20

R.E.M., ta se možná mohla hodit do života! Mně se podařilo získat v prvním ročníku střední školy knihu Ivan Lendl. Dostal jsem ji tenkrát za druhé nejlepší vysvědčení a také ji ještě mám( a to i navzdory tomu, že jsem ji 2 X půjčil)

R.E.M.
R.E.M. 16.05.2015 v 00:30

Dudu: Využila, u obou synů.

Dudu
Dudu 16.05.2015 v 07:27

Tak by to mělo fungovat-nejdříve teoretická část a pak se pustit do praxe.

Petratra
Petratra 18.06.2015 v 13:59

Většinu knih mám jen půjčených z knihoven. Některé dostanu jako dárky. Kupuju si hlavně ty, které mě zaujaly a vím, že se k nim budu vracet. Koupila bych si jich klidně víc, ale nekupuju hlavně z kapacitních důvodů - není kam je dát.
Mamka v mládí kupovala kdeco, ani všechno nestíhala přečíst a teď má knihy kromě domácích knihoven asi na třech místech po všemožných koutech ČR od sklepa až po půdu. Takhle bych nechtěla dopadnout, zdá se mi lepší chodit do knihovny :)))

Text příspěvku byl upraven 18.06.15 v 14:05

Elmont
Elmont 23.07.2015 v 11:14

Znáte ten pocit, když vychází samé nové a skvělé knihy, ale vy nemáte peníze? Jste knihomol, který má všude své knihy, nebo si je půjčuje v knihovně? Přiznejme si, knihy nejsou laciná záležitost...

reader.007
reader.007 23.07.2015 v 12:13

Antikvariáty, bazary a vetešnictví to jistí. A pak taky členství v knihovně... A úplně nejlepší motivací je to, že už je prostě nemám kam dávat :-)

Richie1
Richie1 23.07.2015 v 12:18

Já mám potřebu knihy vlastnit - takže neustále nějaké kupuji. Letos jsem chtěl šetřit, tak jsem nakupoval převážně v antikvariátech - pak ty ceny nejsou tak hrozné. Ale vzhledem k tomu, že mám od počátku roku zakoupeno už 120 knih, tak to i tak leze do peněz.
Do knihovny si už knížky půjčovat nechodím, mám knihovnu doma. :-)



Vložit příspěvek