Obecně o Čtenářské výzvě 2022

DISKUZE » Čtenářská výzva 2022


Naias
Naias 08.01.2022 v 13:08

"Proč by mi výzva měla rozšiřovat obzory?" Nuž, možno preto, že sa to volá výzva. "Chcete objevit zábavnou formou zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě?" mi neznie ako "nevystupovať zo svojej komfortnej zóny".

Text příspěvku byl upraven 08.01.22 v 13:09

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.01.2022 v 13:31

Naias: psala jsem, že se nestydím za svůj přístup, protože ve výsledku je hlavní splněno. Nepodvádím sebe ani výzvu.
Neni mi pět, preferuju hry jiného typu. A vadí mi, že mi někdo nutí svoje pravidla, když obecná pravidla nejsou stanovená.
PS: Takže kdyby se to nejmenovalo Čtenářská výzva, ale třeba Čtenářská soutěž, mělo by to jiná pravdila? Pro mě by to dál fungovalo na stejném principu :/

Text příspěvku byl upraven 08.01.22 v 13:37

Naias
Naias 08.01.2022 v 13:43

Ja osobne to chápem tak, že výzva znamená výzvu a čeliť výzve neznamená čítať to, čo by človek čítal tak či tak. Ale nech si tam dá, kto chce, čo chce, pokiaľ sa nebude snažiť presvedčiť sám seba vo verejnom vlákne, že čierna je biela, Pieseň ľadu a ohňa je vojnová literatúra a pod.

Naias
Naias 08.01.2022 v 13:51

K P. S.: Podľa mňa sú pravidlá stanovené slovami "Chcete objevit zábavnou formou zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě?" A ako si ich kto vyloží, to už je jeho osobná vec.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.01.2022 v 13:56

A já to beru z pohledu člověka, který výzvu plní a chápe i ty, co toho tolik nepřečtou. Děkuji za názor, který respektuji, ale pro dost lidí tahle naivní základní představa není reálná...a pro mě taky ne. Budu hledat nové knihy? Našla jsem je loni a letos je dám do výzvy. Protože nebudu poslouchat řeči z druhé strany, že na sílu hledám do výzvy knihy, byť právě to je zároveň hledání nových knih, a rozšiřování obzorů. A zároveň tohle někdo taky lidem vyčítá. A že tací taky jsou. Čili jiný názor na výzvu, který mi zase někdo nutí, přestože podle někoho jiného právě o tomhle výzva je.
Ano, občas jsou někteří tak přesvědčivý, že se divím, že nejsou v politice...

Pravidla výzva nemá, ani v té větě. Když má hra pravdila, někdo na ně dohlíží. Možná jsou nepsaná pravidla jako v případě volby písmena při hře Město, jméno..., ale čip v hlavě ještě nemáme. Jenom svědomí.

Text příspěvku byl upraven 08.01.22 v 14:07

LooneyCZ
LooneyCZ 08.01.2022 v 17:47

Ono asi nejde ani tak o pravidla, ale o to, co si kdo představuje pod pojmem výzva.
Výzva = něco, co láká, vybízí ke zdolání, získání, uskutečnění svou obtížností, namáhavostí, složitostí.
Mně je teda osobně jedno, jestli si někdo skrz ČV rozšiřuje obzory nebo ne, jediné, co mi připadá trapné je, pokud si někdo ohýbá témata jen, aby splnil (např. zařadí spisovatelku Jenny Han mezi asijské autory). Pokud to dělá z nevědomosti, pak je to smutné.


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.01.2022 v 17:50

LooneyCZ: naprostý souhlas.

Bruklinka
Bruklinka 12.01.2022 v 08:48

LooneyCZ: Lenka.Vílka: Tak pro někoho je výzva už jen přečíst 20 knih. Proč by tedy ještě navíc měl nutně vystupovat mimo komfortní zónu? Někdo jiný čte například jen jediný žánr a už jen přečtení jedné knihy z žánru jiného je pro něj výzva. Já třeba mám v "chci si přečíst" 3x víc knih, než za rok přečtu a to mi ten seznam ještě během roku naroste. Je pro mě "rozšíření si obzoru" přece i to, že sáhnu po té, co už např. tři roky odsouvám a nebýt výzvy, odsouvala bych ji dál. I když spadá do mé komfortní zóny. Každý máme jiné čtenářské návyky a podle toho se logicky odráží i přístup k výzvě, a také to, co za výzvu považuje.
Tipy, o které někdo prosil na začátku diskuse, by se třeba hodili lidem jako jsem já - do výzvy se zapojujeme i jako knihovna a snažíme se čtenářům k jednotlivým tématům nabízet knížky. Proto se ráda nechám inspirovat. Protože třeba autor-novinář je jasný. Ale která postava pije kávu, to podle anotace prostě nepoznáte. Takže za mě tipy vítány. :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.01.2022 v 09:08

Bruklinka: já vím. Právě naopak jsem se zastávala i těch, kteří jsou rádi, že za rok přečtou dvacet knih a pokud je dost z nich do výzvy, tak taky dobře. Ale bohužel je tady dost lidí, kteří tohle nechápou a mají představu, že aby to byla výzva, tak musím, já nevím...asi přečíst "to svoje" a k tomu dalších dvacet "aby výzva", což je pro ně vystoupení z komfortní zóny. Paradoxně jsou to většinou ti, kteří sami výzvu neplní. Což mi přijde o to víc mimo mísu. A třeba za mě blbost.
Právě naopak si myslím, že by databáze měla být ráda, že se výzva dostane i ven, tj do knihoven. A je škoda, že nejsou výzvy dvě. I pro děti.

Text příspěvku byl upraven 12.01.22 v 09:14

Bruklinka
Bruklinka 12.01.2022 v 09:34

Lenka.Vílka: Vím, že víte, že máte na výzvu stejný pohled jako já, jen jsem vás chtěla zahrnout do diskuse, když se vás týká. :)
Dětská výzva je skvělý nápad! My se snažíme do té klasické propašovat ke každému tématu aspoň jednu dětskou knížku, občas máme požadavky na "něco tenkého", na konkrétní žánr... Proto jsem tady na databázi ráda za diskusi s tipy i žebříčky (i když je nutno kontrolovat, ne vždycky to sedí). Čtenářům se snažím doporučovat jen to, co znám, ale občas to je i o tom, že si člověk už neuvědomí, co dobrého člověk četl a že to zrovna do tématu sedí...

Naias
Naias 12.01.2022 v 09:35

Keď je pre niekoho výzvou prečítať 20 kníh, čo by bez ČV neurobil, tak výzvu plní, nie? A ak siahne po knihe, po ktorej by inak nesiahol, tak ju tiež plní. Ale čítať to, čo by človek čítal aj tak, ČV sem, ČV tam, to nie je výzva.
Ja sa ČV nezúčastňujem, lebo môj spôsob voľby kníh by mohla obohatiť akurát tak o výber podľa obálky či písmen v názve a to si myslím môžem nechať ujsť.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.01.2022 v 09:37

Bruklinka: ok :) jsme na stejné vlně, ok :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.01.2022 v 09:39

Naias: tak je fajn, že pokud to všem neřeknu, tak ví prd vo tom, co jsem chtěla číst a druhý mají alespoň klidný spaní, protože si myslí, že plním výzvu podle jejich představ. Takže win-win. Super, ne? ;)

Dalgiona
Dalgiona 14.01.2022 v 20:07

Líbí se mi, jak má spousta lidí seznam knih, které si chce přečíst. Já se, co se týče četby, pohybuji v trochu jiných mantinelech. Seznam takových knih nemám. Za to mám knihovny plné knih, které chci číst, jen není dost času. I když i to se od letošního roku zlepšuje. A tak jsem vlastně za čtenářskou výzvu vděčná. Procházím knihovny a koukám, co se do kterého tématu hodí a už se těším, jak si počtu. Občas mám problém po čem sáhnout a tato výzva mi ve chvíli kdy nevím pomůže. Jediné, co zatím nevím je kniha, která vyjde letos. Je příliš brzy na to, už si nějakou vybrat a udivuje mě už jejich počet v žebříčku knih k danému tématu. Máme přece ještě tolik měsíců před sebou a tolik moc možností a kterých zatím nemáme ani páru.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.01.2022 v 20:25

Dalgiona: já taky nečtu moc nových knih. Ale vyjde nový King, takže na něj je bod jasný. Podle mě to tak má dost lidí. Dají tam knihu od svého top spisovatele, protože ví, že tohle tedy rozhodně přeskočí všechny ty knihy ze seznamu "chystám se číst"...nehledě na okolnosti....takže tam za mě určitě skončí ještě něco, ale moje Kingovka na 100% ;)
Já to beru jako formu vyjádření těšení. Když to tam nakliknu. A potom mě akorát mrzí, že něco z toho nestihnu :/
PS: přeji co nejvíc hezkých přečtených knih :)

Text příspěvku byl upraven 15.01.22 v 09:25

LooneyCZ
LooneyCZ 19.01.2022 v 10:47

Naias, proč není "čítať to, čo by človek čítal aj tak, ČV sem, ČV tam" výzva? Hledat ve svém seznamu knih k přečtení/ve své rozsáhlé knihovně ty tituly, které se budou hodit ke každému bodu je taky svým způsobem výzva (=něco, co láká k uskutečnění).
Když pod téma *Kniha, která má více než 333 stran* zařadím knihu, která má 334 stran, tak téma splňuje méně než kniha se 1333 stranami? Když mám v plánu přečíst knihu od Ch. N. Adichie, tak si ji nemám zařadit do bodu 3 a schválně mám hledat jiného afrického autora, aby to byla větší výzva?
Nemyslím to nijak útočně, jen se ptám.

Naias
Naias 19.01.2022 v 15:12

LooneyCZ, keby som si v decembri prešla knihy, ktoré som prečítala toho roku a snažila sa ich priradiť k jednotlivým bodom čitateľskej výzvy, nemala by som pocit, že tú výzvu plním. Teraz čítam knihu, ktorú som si vybrala, lebo som na ňu dostala chuť a na ČV som pritom ani nepomyslela. Jedna postava práve zdrhla a schováva sa. Je to plnenie čitateľskej výzvy? Alebo sa to stane plnením v okamžiku, keď to k danému bodu prikliknem, hoci ČV u mňa nemala na prečítanie tej knihy najmenší vplyv?
Prečítať knihu, ktorá má viac ako 333 strán je výzva pre toho, kto číta nanajvýš dvestostranové knihy. Pre tých, ktorí čítajú bichle bežne, to žiadna výzva nie je.
Niet dôvodu, prečo hľadať iného afrického autora, prečo si tam nezaradiť už vybraného, ak človek chce, ale výzva to proste nie je.
A podľa mňa výzva nie je len niečo, čo láka na uskutočnenie, je to spojené aj s určitým úsilím, inak by som plnila výzvu vždy, keď sa pchám čokoládou, lebo to ma veru láka dosť. Výzva je nepchať sa čokoládou a to ma teda neláka vôbec. (Samozrejme netvrdím, že človek plní ČV, len ak sa do čítania nejakej knihy núti proti svojej vôli. To len tak na margo, aby mi to dakto nevytkol.)
Táto debata vznikla preto, lebo si jeden užívateľ vzdychol, že ľudia robia čo môžu, aby nevystúpili zo svojej komfortnej zóny. Na to reagovala víla Amálka, totiž Lenka, a ja som reagovala na ňu. Nech si ľudia priraďujú k bodom to, čo by čítali aj tak, ak ich to baví, prečo nie? Ale nie je to výzva, je to hra. Zato priraďovať k bodom knihy, ktoré tam ani náhodou nepatria a sofistikovane to odôvodňovať, ako sme tu boli toľkokrát svedkami, vlastne výzva je. Keby som sa rozkrájala, také argumenty, aké tu padajú, by som nevymyslela ani za všetok čaj v Číne.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.01.2022 v 15:40

Naias+LooneyCZ: to je to, o čem jsem mluvila. Mít rozdílné názory je ok. Vlastně žádoucí. A jestli mi někdo tvrdí "Hele, holka, měla bys to dělat jinak, protože si to tak myslím já.", tak je za mě mnohem smutnější než ten, kdo hledá kličky ;)

Text příspěvku byl upraven 19.01.22 v 15:55

Naias
Naias 19.01.2022 v 15:44

Adna bukva, kakaja raznica. Predpokladám, že nehľadá klíčky, ale kličky. :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.01.2022 v 15:55

Ano, paní profesorko. Píšu blbě, čtu blbě. S tím prvním mi pomůžeš, s tím druhým nechci...ale jde hezky vidět, co na příspěvku zaujalo nejvíc :(

Naias
Naias 19.01.2022 v 16:02

Vieš, koľkokrát to ľudia hovorili mne? Nerob to, nikto iný to nerobí, prečo robíš toto takto, všetci to robia inak, prečo tam nechodíš, všetci tam chodia, ty si čudná...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.01.2022 v 16:11

Každý prý má ve světě svého dvojníka. Dnes jsem našla toho svého :D nelez tam. Lup to tam. Nedělej to. Šup modřina.
:D

LooneyCZ
LooneyCZ 19.01.2022 v 19:55

Naias, myslím, že věta, že pak to není výzva, ale hra, to pěkně vystihla. Pro mě to totiž je spíš hra než výzva, asi proto nehledám žádné extrémy a vlastně je ani hledat nechci. Plním si svou Čtenářskou hru a jsem s tím v pohodě :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.01.2022 v 13:27

Ať už se nám taky sešli jakékoliv názory na výzvu, shledala jsem, že je to vlastně strašně dobrej nápad. Proč? Narazila jsem na výzvu Knihobotu. Když si přečtete jednotlivé body a o čem to je, tak mě málem polilo. Já si hloupě myslela, že dělají něco pro lidi, aby víc četli :D ne, ne to jenom reklama na to, aby lidé víc dali jim a oni potom jiným. Protože, jak píšou, v jednom bodů z výzvy, dejte si knihu na srdce a když to nebude cítit dobře, pošlete nám jí. No panečku! Ještě má někdo problém s výzvou téhle databáze?! Jsem málem vyprskla kafe na monitor :/

Text příspěvku byl upraven 26.01.22 v 13:27

Sofiesobolova
Sofiesobolova 28.01.2022 v 10:07

Já tu výzvu nedokážu splnit knihu s 333 stranami jakš takš jo ale 17. KNIHA OD AUTORA Z MÉHO DĚTSTVÍ !!!!!!! 12. KNIHA NEŠTASTNÉ LÁSKY 13. Kniha od držitele Ceny Franze Kafky 14. Literatura faktu TO SE MOC V DĚCKÉM ODDĚLENÍ KNIHOVNY NENAJDE



Vložit příspěvek